CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

25. 03. 2020

0 komentářů

Subjekty:

UMOŽNĚNÍ NÁKUPŮ STÁTNÍCH DLUHOPISŮ ZE STRANY ČNB JE KROK SPRÁVNÝM SMĚREM

 

Vláda v úterý 24. března schválila novelu zákona o České národní bance, která by měla centrální bance umožnit nakupovat státní dluhopisy, a to i s delší dobou splatnosti. Součástí návrhu je i rozšíření množství subjektů, se kterými bude moci ČNB obchodovat. Parlament se však odmítl tímto návrhem zabývat s tím, že se nejedná o problém legislativní nouze.

Loading 

Za trh lokálních správců aktiv a investičních společností považujeme tuto novelu za krok správným směrem, který podpoří domácí kapitálový trh a celý obor kolektivního investování.  Ostatně podobné kroky již v minulosti uvedly v život významné centrální banky de facto po celém světě,” komentuje Martin Řezáč, předseda AKAT ČR.

Tzv. kvantitativní uvolňování je již po několik let standardním nástrojem efektivní měnové politiky největších centrálních bank. Podobné kroky nyní zvažují či již dokonce zavádějí i jiné centrální banky v regionu (např. v Chorvatsku či Rumunsku), nejde tedy o žádnou výjimku. Fungující kapitálový trh je obecně odrazem vyspělosti ekonomiky.

V době, kdy i v důsledku pandemie dochází k vysoké kolísavosti kapitálových trhů a panickým výprodejům aktiv, je funkční trh státních dluhopisů nutnou podmínkou dlouhodobého úspěšného fungování nejen podílových fondů, ale i sektoru penzijních fondů, pojišťoven či stavebních spořitelen. Státní dluhopisy historicky slouží jako zdroj pohotové likvidity a nástroj úrokového řízení. Jsme toho názoru, že přítomnost centrální banky na  trhu státních dluhopisů významným způsobem zvýší právě likviditu a pomůže snížit transakční náklady, z čehož budou nejvíce profitovat drobní podílníci. Zároveň tento krok přispěje ke snížení výnosů dlouhodobých dluhopisů, a tím podpoří i následné oživení ekonomiky,” uzavírá Martin Řezáč.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rok 2019: Přichází renesance fondů peněžního trhu?

Rok 2018 byl rokem, na který by investoři rádi zapomněli. Majetek Čechů uložený v podílových fondech na konci loňského roku klesl o 10,56 miliard korun. Na trhy se vrátila volatilita a nulové úrokové sazby jsou již minulostí. Nastává renesance fondů peněžního trhu?

Text: Jana Zámečníková

06. 03. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *