Čtvrtek 09. července. Svátek má Drahoslava.

Uměleckou a investiční edici „Muži 28. října“ si můžete nyní prohlédnout v centru Prahy

Investice 17.10.2019 | 12:37 0 Komentářů

Tým předních českých řemeslníků vytvořil edici Muži 28. října 1918, jejíž komplexnost a zpracování nemá v českém ani světovém kontextu obdoby. Skloubením numismatických, bibliofilských a filatelistických unikátů vzniklo jedinečné dílo. To je nyní možné si osobně prohlédnout v Praze Na Poříčí, v centru bezpečnostních schránek 24SAFE.

Základem sběratelské a investiční edice je kniha, která vzdává hold významným osobnostem domácího odboje a popisuje příběhy a osudy Mužů 28. října – Františka Soukupa, Vavro Šrobára, Antonína Švehly, Jiřího Stříbrného a Aloise Rašína. Autorem textu je Pavel Černý, předseda Spolku Antonína Švehly. Kniha je vytištěna na ručně vyrobeném papíře z losinské manufaktury a je i ručně vázaná. Pro tisk této knihy byly využity klasické polygrafické řemeslné postupy. Důraz byl kladen na osvědčené a stovkami let prověřené tiskařské metody. Obálka je zhotovena z dubového dřeva a hřbet je potažen kůží z marockých koz. Použité tiskové technologie sahají od nejstaršího knihtisku až k nejmodernějšímu digitálnímu tisku. Obálka je vyrobena z dubového dřeva a hřbet je potažen kůží z marockých koz. Dle přání konkrétního zákazníka je dozdobena ryzím zlatem a drahými kameny – vltavíny nebo českými granáty.

Edici dále tvoří pět výjimečně zpracovaných zlatých pamětních medailí s portréty mužů 28. října z 24karátového zlata. Medaile jsou raženy tzv. hlubokým reliéfem. Tato tradiční technologie, která dává do nejmenších podrobností vyniknout všem vyobrazením, se v současné době pro ražbu kvůli vysoké náročnosti již téměř nepoužívá. Vyžaduje speciální vybavení, které dnes už patří do historie. Moderní stroje jsou rychlejší, energeticky méně náročné, ale mají i menší sílu tlaku, a tak nejsou schopné takovéto medaile vyrobit. V zájmu zvýraznění i těch nejmenších grafických detailů se postupovalo klasickou, ale zdlouhavou metodou individuální přípravy sádrových modelů a následně matric a raznic. Pamětní medaile jsou z ryzího 24karátového zlata, s ryzostí Au999/1000, o hmotnosti jedné trojské unce.

Významnou součást kolekce představuje raritní poštovní známkový aršík. Známky byly vydány Českou poštou jen pro tuto jedinou příležitost. Celou kolekci pak doplňuje lupa a rukavice. Kvalitní lupa z broušeného skla je české produkce a bílé rukavice s raženými logy na zápěstí pochází z dobříšské rukavičkárny. Jsou vyrobeny z jehněčí kůže, která se zpracovává v jedné z nejznámějších koželužen.

Sběratelská edice Muži 28. října je výsledkem dvouleté spolupráce předních umělců a skutečných znalců svého řemesla. Na zrodu se podílelo přes padesát českých mistrů: řemeslníků, předních výtvarníků, vazačů, knihtiskařů, medailérů, zlatníků, šperkařů a mnoho dalších. Řadu specifických detailů a souběh tradičních, z důvodu značné pracnosti i sto let nepoužívaných technologií, nelze v takovém formátu nalézt u žádného jiného uměleckého díla.

Celá sběratelská edice Muži 28. října tedy obsahuje knihu, certifikáty, medaile, známky, lupu a speciální kožené rukavice. To vše je uloženo v ručně vyrobeném kufru z vršovické manufaktury a potažený je jemnou teletinou.

Kde je možné unikátní investiční edici spatřit na vlastní oči? Kromě Pasáže českého designu v budově ČNB je v k vidění i Centru bezpečnostních schránek 24SAFE (www.24safe.cz) v ulici Na Poříčí 17. Zde si ji můžete prohlédnout, prolistovat a v případě zájmu i objednat. Protože je 24SAFE také partnerem projektu Muži 28. října, jako bonus dostane nový majitel i schránku, do které si může knihu uložit. 24SAFE je největším a nejmodernějším poskytovatelem bezpečnostních schránek v České republice. Schránka, kromě bezpečného uložení, poskytuje také ideální podmínky k zachování unikátních vlastností ručního losinského papíru a dalších použitých materiálů. Stálá teplota i nízká vlhkost je pro umělecké památky tohoto typu klíčová, proto 24SAFE nabízí uschování investiční edice právě ve svých bezpečnostních schránkách.

Kniha vychází v limitované edici 100 kusů pro celý svět. Každý exemplář bude originálem dopracovaným a vyzdobeným dle přání budoucího majitele.

Základní parametry díla

Rozměr knihy: cca 22 cm x 30 cm x 5 cm

Hmotnost: cca 2,5 kg

Rozsah: 216 stran

 

Tisková zpráva 24SAFE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.