Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Ukrajinská centrální banka zvýšila úrokovou sazbu na 30 procent

Investice 03.03.2015 | 15:36 0 Komentářů

Centrální banka na Ukrajině se dnes rozhodla, že od zítřka zvýší klíčovou úrokovou sazbu z aktuální hodnoty 19,5 na 30 procent. Úroková sazba se tak vyšplhá na 15letá maxima. Jako důvod tohoto rozhodnutí uvedla Valerija Hontarevová, guvernérka centrální banky, oslabující domácí měnu a vysokou inflaci.

Avšak vysoké úrokové sazby zpomalují ekonomický růst. HDP Ukrajiny se v posledním čtvrtletí loňského roku v meziročním srovnání popadl až o 15,2 procenta. Centrální banka rovněž rozšířila pravidlo přikazující firmám prodat 75 procent zahraničních rezerv. Hřivna (UAH) se dnes před rozhodnutím banky obchodovala vůči americkému dolaru nad úrovní 30, což jsou pro ni historická minima. Banka očekává, že se díky přijatým opatřením stabilizuje kurz USD/UAH na úrovni 20 – 22.

Hřivna se loni kvůli negativním dopadům povstání proruských separatistů na východě země a anexe ukrajinského poloostrova Krym  propadla z hodnoty 8,20 za americký dolar na 15,70, tedy téměř o 100 procent. V letošním roce ztratila téměř dalších 100 procent, když ke koupi amerického dolaru bylo potřeba až 30 UAH. Hřivna vůči euru loni oslabila o 71 procent, a kdyby dnes centrální banka nezasáhla, tak by vůči euru letos rovněž ztrácela dalších 100 procent. Po zasedání banky se pohybuje kurz EUR/UAH na úrovni 27. Centrální banka letos přikročila ke zvýšení úroků již podruhé, loni je zvýšila celkem třikrát. Na začátku loňského roku činila ukrajinská klíčová úroková sazba 6,5 procenta. Inflace nyní dosahuje 28,5 procenta.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů @bossacz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.