CZK/€ 24.530 -0,08%

CZK/$ 25.120 -0,24%

CZK/£ 28.179 +1,29%

CZK/CHF 25.393 -1,11%

10. 07. 2014

0 komentářů

Subjekty:

Účty blesků jdou rok co rok do milionů

 


 

Pojišťovna Generali řešila v loňském roce 140 případů se škodou za téměř 4 miliony korun, kdy na vině byl přímý zásah bleskem. Nepřímý úder blesku způsobil škody 12 milionů korun a to téměř ve více než 800 případech. „Letošní účet bleskových škod se zatím pohybuje na 350 případech za 4,5 milionu korun,“ popisuje vývoj letošního roku Jiří Cívka.

Nejvíce případů škod způsobených bleskem evidujeme ve Středočeském kraji a to 99 případů. Následují kraje Královéhradecký s 83 případy a Liberecký se 70 událostmi,“ shrnuje statistické údaje Jiří Cívka. A dodává: „Ve Středočeském kraji také blesky způsobily nejvyšší škody, téměř 2 milióny korun. V Jihomoravském kraji sice došlo jen k 54 případům, ale škody byly druhé nejvyšší, téměř 1,5 milionu korun. Třetí nejvyšší škody eviduje Generali v Plzeňském kraji, kde blesky způsobily 64 škod za 1,3 milionu korun.“

Vloni jsme již na začátku prázdnin měli za sebou velké povodně, čekaly nás bouřky s krupobitím, vichřicemi a přívalovými lijáky. Letos je počasí zatím milosrdnější, ale nevíme, čím nás může o prázdninách překvapit.

„Na všechna nebezpečenství letních živlů se majitelé nemovitostí mohou jen těžko připravit. Dobře sestavená pojistka je zárukou, že pokud se něco přihodí, dá se to zvládnout,“ uzavírá Jiří Cívka z Generali.

MODELOVÉ PŘÍKLADY

Například loni v červnu zapálil blesk střechu rodinného domu ve Lhotě na Kladensku. Blesk udeřil v době půlnoční, v domě byla čtyřčlenná rodina, které se naštěstí nic nestalo. Ovšem na domě shořela polovina střechy, plameny zničily podkroví. Škoda byla vyčíslena na milion korun.

REKLAMA

Požár malé chatky na Opavsku, který také vznikl po zásahu blesku, způsobil škody za 50 tisíc korun. Obrovské škody naopak sčítali majitelé penzionu na Jindřichohradecku po požáru zaviněném bleskem na začátku července. Vyšetřovatelé je odhadli na 30 milionů korun. Pohroma, která se obešla bez zranění, odstartovala kolem půlnoci, hasičské sbory ze širokého okolí ji dostaly pod kontrolu kolem půl čtvrté ráno, hasili však až do dopoledních hodin.

V srpnu pak blesky řádily na mnoha místech republiky. Způsobily dva požáry domků v Libereckém kraji, udeřily do bývalé jízdárny ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku, kde vznikl požár a škoda na elektroinstalaci v hodnotě několika set tisíc korun.

Na Plzeňsku zničil požár zažehnutý bleskem střechu úplně nového rodinného domu, na niž majitelé ještě nestihli instalovat hromosvod, a způsobil škodu za milion korun.

Tragédie na německé slavnosti

Tragicky ukončil vloni v létě úder blesku náboženskou slavnost v Dabelu na severu Německa. Při oslavě církevního svátku, které se účastnilo asi pět stovek lidí, udeřil blesk do skupiny stromů a schránky s elektrickým napětím. Více než čtyřicet osob bylo popáleno, šest z nich bylo zraněno vážně. Většina ostatních odnesla přírodní pohromu šokem.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022

Sportujete? Tak si raději zkontrolujte svoji pojistku

Úrazové pojištění je vhodným doplňkem široké pojistné ochrany zejména pro sportovně aktivní lidi. Aby úrazové pojištění ale skutečně chránilo, musí zahrnovat všechny aktivity, které člověk provozuje.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.