Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Tuzemský průmysl si udržuje velmi solidní výkonnost

Makro 06.04.2017 | 11:26 0 Komentářů

Data za únor hlásí, že tuzemský průmysl si udržuje velmi solidní výkonnost.Platí to především o vývoji zakázek, jež meziročně vzrostly o 7,3 %, což je skvělý výsledek, vezmeme-li v úvahu skutečnost, že letošní únor měl o jeden pracovní den méně než stejný měsíc loňského roku.
Právě negativní kalendářní efekty vedly k tomu, že výroba meziročně vzrostla jen o 2,7 %: tento výsledek byl ovšem v souladu s očekáváním finančních trhů a po úpravě o kalendářní efekty činil růst výroby 6,7 %, což vůbec není špatné.

Údaje o průmyslové výrobě a nových průmyslových zakázkách za první dva měsíce letošního roku jsou velmi pozitivní a vývoj je tak v souladu s optimistickými signály, jež přicházejí z průzkumů sentimentu v průmyslu, zejména z průzkumu PMI.

Tuzemský průmysl se nyní nachází v příznivém prostředí jak co se týče domácí poptávky, tak růstu průmyslové aktivity v eurozóně. Silně tak rostou jak nové zakázky ze zahraničí, tak tuzemské zakázky. Jinými slovy: tuzemský průmyslu je momentálně bez velké nadsázky zavalen zakázkami, což je velmi dobrá zpráva. Jestliže za celý rok 2016 činil růst průmyslové výroby 2,9 %, tak letos se může vyšplhat na úroveň 3,5 % anebo i o něco více.

Z pohledu měnové politiky lze konstatovat, že situace v tuzemském průmyslu je velmi příznivá. Tento tradičně exportně velmi exponovaný sektor by se tak měl vyrovnat s uvolněním kurzového závazku, k němuž ČNB dle všeho přistoupí již v dohledné době.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Tagy PMI průmysl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.