CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

16. 09. 2015

0 komentářů

Tuzemský průmysl hlásí za srpen výraznější meziroční pokles cen, než se čekalo

 


 

Ceny zemědělských výrobců zmírnily svůj meziroční pokles, a to kvůli vývoji cen v rostlinné výrobě. Tato tendence bude dle všeho pokračovat i v dalších měsících, přesto ani zde zatím rozhodně nelze hovořit o bobtnání výrazných inflačních tlaků.

Do třetice: ceny v zahraničním obchodě vykázaly v červenci prohloubení meziročního poklesu dovozních cen. Pro českou ekonomiku a též pro ČNB jde o potvrzení, že vnější ekonomické prostředí spolu s kurzem koruny působí coby tlumič růstu tuzemských cen. Cenu ropy, potraviny, ale i řadu dalších položek lze zmínit na seznamu faktorů, jež stojí za urychlením poklesu dovozních cen.

Ve svém souhrnu tak zveřejněné statistiky potvrzují, že česká ekonomika nečelí růstu inflačních tlaků ani na straně tuzemských výrobců, ani na straně cen dovozů.

Jak statistika cen výrobců, tak údaje o vývoji cen v zahraničním obchodu potvrzují, že inflační tlaky v české ekonomice zůstávají nízké. K tomu přispívají také nízké ceny ropy a mírné posílení koruny, k němuž došlo v průběhu letních měsíců: jak vůči euru, tak vůči americkému dolaru.

Vlastně ale nejde o překvapivé zjištění: uvedené cenové statistiky zapadají do série argumentů, jež vedou ČNB k názoru, že návrat tuzemské inflace do cílové oblasti dvou procent si žádá, aby česká centrální banka i nadále stála v cestě posilování koruny a pokud něco, tak se zde rýsuje riziko, že tento intervenční režim budou prodloužen, přinejmenším až do konce roku 2016.

REKLAMA

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *