Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Tuzemský průmysl hlásí za srpen výraznější meziroční pokles cen, než se čekalo

Investice 16.09.2015 | 10:14 0 Komentářů

Tuzemský průmysl hlásí za srpen výraznější meziroční pokles cen, než se čekalo. Výrazně se zde podepisuje pokles cen ropy, nicméně výrobní ceny klesají v řadě průmyslových odvětví. Jde o jasný signál, že tuzemský průmysl negeneruje žádné inflační tlaky do české ekonomiky.

Ceny zemědělských výrobců zmírnily svůj meziroční pokles, a to kvůli vývoji cen v rostlinné výrobě. Tato tendence bude dle všeho pokračovat i v dalších měsících, přesto ani zde zatím rozhodně nelze hovořit o bobtnání výrazných inflačních tlaků.

Do třetice: ceny v zahraničním obchodě vykázaly v červenci prohloubení meziročního poklesu dovozních cen. Pro českou ekonomiku a též pro ČNB jde o potvrzení, že vnější ekonomické prostředí spolu s kurzem koruny působí coby tlumič růstu tuzemských cen. Cenu ropy, potraviny, ale i řadu dalších položek lze zmínit na seznamu faktorů, jež stojí za urychlením poklesu dovozních cen.

Ve svém souhrnu tak zveřejněné statistiky potvrzují, že česká ekonomika nečelí růstu inflačních tlaků ani na straně tuzemských výrobců, ani na straně cen dovozů.

Jak statistika cen výrobců, tak údaje o vývoji cen v zahraničním obchodu potvrzují, že inflační tlaky v české ekonomice zůstávají nízké. K tomu přispívají také nízké ceny ropy a mírné posílení koruny, k němuž došlo v průběhu letních měsíců: jak vůči euru, tak vůči americkému dolaru.

Vlastně ale nejde o překvapivé zjištění: uvedené cenové statistiky zapadají do série argumentů, jež vedou ČNB k názoru, že návrat tuzemské inflace do cílové oblasti dvou procent si žádá, aby česká centrální banka i nadále stála v cestě posilování koruny a pokud něco, tak se zde rýsuje riziko, že tento intervenční režim budou prodloužen, přinejmenším až do konce roku 2016.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.