Neděle 23. února. Svátek má Svatopluk.

Tuzemský index nákupních manažerů v květnu stagnoval

Investice 03.06.2019 | 10:14 0 Komentářů

Index nákupních manažerů v květnu stagnoval na 46,6 bodů, což je nejnižší úroveň od prosince 2012. Index klesá více méně od začátku minulého roku, kdy tuzemská ekonomika začala zpomalovat, a následuje tak Německo, s kterým je úzce svázána.

Květnový průzkum ukazuje na pokles napříč celým zpracovatelským průmyslem. Nižší byl objem výroby a zakázek, zahraniční odbyt i celková poptávka. Ta s sebou přinesla i nižší tlak na růst kapacit a snížení zaměstnanosti. Naopak dále rostou ceny vstupů, což potvrzuje i statistika průmyslových cen z posledních měsíců.

Pokles o dvě desetiny na 48,8 bodů zaznamenali i v Polsku, naopak v Maďarsku index vzrostl. V Maďarsku, jako v jedné z mála zemí v Evropské unii, zůstávají PMI z výroby v pásmu expanze. Náladu v tuzemské ekonomice a i zbytku regionu snižují geopolitické nejistoty a slabší poptávka. Podnikatelská důvěra měřena Českým statistickým úřadem v květnu poklesla na nejnižší úrovně od poloviny roku 2016. Následuje tak vývoj indexu nákupních manažerů a zároveň potvrzuje pokles optimismu tuzemských firem.

Naše prognóza, kterou můžete najít v posledních Ekonomických výhledech na http://bit.ly/2XT4fzR, předpokládá letos zhruba poloviční tempo růstu průmyslu oproti minulému roku, a to v průměru o 1,2 %. Dynamika průmyslové výroby bude utlumená především kvůli slabší poptávce po autech i nižším investicím. Naopak stavebnictví se bude dařit i nadále.

František Táborský
Komerční banka

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.