Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Tuzemský desinflační trend se blíží ke konci

Zatímco světový ekonomický kalendář je dnes nezajímavý, v tuzemsku se dočkáme těch nejvýznamnějších ukazatelů. Inflační čísla ukáží na další zpomalení meziročního růstu cen na 1,7 %. Nevylučujeme ale ani pokles až na 1,6 %. Na takto nízké číslo by koruna měla reagovat oslabením. A nic by na tom nezměnila ani silná čísla z trhu práce. Za březen očekáváme pokles podílu nezaměstnaných na nejnižší hodnotu v historii.

Mrazy francouzskému průmyslu pomohly

Francouzská průmyslová výroba byla v únoru zřejmě povzbuzena mrazivým počasím, které podpořilo vyšší produkci energií. Samotná spotřeba elektrické energie zaznamenala ve francouzských domácnostech během února vzestup o 10,5 % m/m. Povzbudivá byla za tento měsíc i statistika registrovaných vozidel, což podporuje lepší výsledek ve zpracovatelském průmyslu. Celkově dobrému výsledku pak nahrávají i solidní sentiment indikátory typu PMI či INSEE.

Navzdory slabým datům si euro polepšilo

Statistiky německého zahraničního obchodu navázaly na ne příliš povzbudivá data únorové průmyslové výroby. Dynamika exportů během února výrazně spadla, slavné to nebylo ani u dovozů. Výsledkem je, že přebytek německé bilance zahraničního obchodu za letošní druhý měsíc zaostal za očekáváním trhu. Zklamání přinesl i dubnový Sentix index důvěry investorů. Jejich důvěrou otřásá zvyšující se protekcionismus.

Úvod týdne však byl přes ne příliš příznivé ekonomické ukazatele z pohledu společné evropské měny úspěšný. Proti dolaru si euro polepšilo o třetinu procenta, když se kurz přehoupl přes 1,230 USD/EUR. Euru pomohl komentář prezidenta ECB. M. Draghi uvádí ve Výroční zprávě ECB, že míra ekonomické expanze v eurozóně zůstane letos silná. Dolaru naopak ublížila zpráva, že FBI prohledává kancelář právníka prezidenta Trumpa.

Tuzemská inflace v březnu zřejmě na dně

Meziroční dynamika spotřebitelských cen v Česku zřejmě v březnu dále klesla na 1,7 % z únorových 1,8 %. Rizikem je podle nás to, že bude dokonce kvůli levnějším potravinám zaznamenáno 1,6 %. Aktuální (únorová) prognóza ČNB přitom počítá s březnovým meziročním vzestupme spotřebitelských cen o 2,3 %. Inflační vývoj během letošního prvního čtvrtletí je tak výrazně utlumený. Nicméně efekt statistické základy pomalu vyprchá a kumuluje se celá řada inflačních faktorů z titulu rostoucích mezd respektive obecně silné domácí poptávky. Březnové číslo by mělo znamenat dosažení lokálního dna a již v létě inflaci opět uvidíme na cíli.

Podíl nezaměstnaných se v březnu podle našeho odhadu snížil o dvě desetiny procentního bodu, což by znamenalo nový rekord. Pokračující expanze české ekonomiky vede k dalšímu růst zaměstnanosti. Situace na trhu práce tak zůstává napjatá a nedostatek zaměstnanců je v současnosti největší bariérou růstu průmyslu.

Koruna ocenila slušná data zahraničního obchodu

Po slabém lednu a ne příliš povzbudivých únorových datech z Německa nakonec únorová čísla českého zahraničního obchodu vůbec nedopadla špatně. Z meziročního pohledu je sice vykázaný přebytek o necelé 3 mld. CZK nižší, očekávání trhu ale bylo mnohem pesimističtější. Ze struktury je zřejmé, že český nejúspěšnější vývozní artikl – osobní automobily naráží na kapacitní omezení, zejména pokud je o výrobu velkých aut. Na dovozní straně je pak bilance zatěžována rostoucí domácí poptávkou i vyššími cenami dovážených komodit. Z pohledu meziročních dynamik jsou ale čísla ovlivněna silnější korunou. 

Na příznivá data zahraničního obchodu reagovala česká koruna posílením, když se kurz krátce dostal pod 25,35 CZK/EUR. Dobrá nálada ale panovala i na okolních měnách. Region profitoval z celkově lepší pozice společné evropské měny na globálním trhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.