Úterý 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Trumpův ústup a signály z Německa oživují trhy

Investice Saxo Bank 19.08.2019 | 19:48 0 Komentářů

Trumpův ústup z výrazně protičínského postoje a signály Německa, že při jakémkoli náznaku recese dojde k fiskálnímu uvolnění, podpořily na začátku týdne postoj trhů. Důležitý týden má před sebou Itálie, stejně jako Fed, který bude následovat pátečním projevem guvernéra Powella.

Trump dále ustupuje od hrozeb sankcemi a cly vůči Číně. Jeho vláda před víkendem oznámila, že lhůta pro Huawei je prodloužena na 90denní okno pro nákup amerického zboží. Nejasný tweet o Číně přispěl k nadějím, že Trumpovo chvástání se může rychle umírnit vlivem poklesu procentních bodů indexu S&P500.

V poslední době jsme zaznamenali několik zpráv citujících záměr Německa rozšířit v případě recese svou fiskální politiku. Německý ministr financí Scholz nyní uvedl, že Německo má potenciál rozšířit výdaje o zhruba 50 mld. EUR na 1,5 % HDP – což je sice stále poměrně skromné, ale leccos to naznačuje.

Napodobí Powel v Jackson Hole Bernankeho?

Politický vývoj v Itálii a páteční projev guvernéra Fedu Powella v Jackson Hole představují dvě nejzásadnější události tohoto týdne. Možný je také průlom v brexitovém patu. Čtvrtek také přinese evropský PMI za srpen i zápis z posledního jednání ECB.

Páteční Powellův projev je každopádně nejdůležitější rizikovou událostí týdne z hlediska trhů. Powell je zavalen kritikou ze všech stran. Nejhorší komentáře přicházejí od prezidenta Trumpa. Využije Powell příležitosti a bude otevřenější v tom, co vede Fed k uvolňování? Je to politika ostatních centrálních bank nebo fiskální excesy prezidenta Trumpa? Skutečný obrat USD níž pravděpodobně vyžaduje, aby Fed přistoupil ke snížení sazeb dříve a nastartoval masivní kvantitativní uvolňování. Je na to Powell připraven a hodlá zopakovat slavné vystoupení Bena Bernankeho v Jacskon Hole v roce 2010? Nebo bude dál zaostávat za křivkou uvolňování?

Vybrané měny:

USD – ve středu bude k dispozici zápis z jednání FOMC. Všichni však napjatě očekávají Powellův páteční projev.  Bude dostatečně zajímavý, aby udržel strop na USD?

EUR – sledujeme výnosy evropských vládních dluhopisů, abychom zjistili úroveň konsolidace po slibech Německa o fiskálním stimulu v případě recese. Tento týden dojde k oživení italského politického procesu – spready italských dluhopisů se však opět zklidnily. Zápis z jednání ECB naznačuje možné další uvolnění v září – podle nás budou další intervence EU z větší části politické/fiskální, takže nepředpokládáme větší dopad.

GBP – Boris Johnson se před víkendovým setkáním v Biarritzu objeví také v Berlíně a Paříži. Trh bude pečlivě sledovat, zda dojde k jakémukoli zmírnění postojů jedné ze stran.

John Hardy, ekonom Saxo bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.