Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Třetina studentů zvažuje vlastní podnikání

Banky 22.11.2017 | 12:25 0 Komentářů

O tom, že by po ukončení studia začali podnikat, přemýšlí 35 procent studentů. Odvážnější jsou muži a studenti do 21 let. Tři nejčastější způsoby, kterými studenti plánují financovat start podnikání, jsou vlastní úspory, příjmy ze zaměstnání a půjčka od banky, rodiny nebo známých. Půjčku od banky by ráda využila téměř čtvrtina dotazovaných. Zdaleka nejatraktivnějším oborem pro podnikání jsou v očích studentů informační technologie a gastronomie. Vyplývá to z průzkumu, který pro Raiffeisenbank zpracovala agentura NMS Market Research.

Podle České správy sociálního zabezpečení již sedmý rok v řadě (s výjimkou roku 2011) klesá počet živnostníků, pro které je podnikání jejich hlavní činností. Posilou se zřejmě nestanou ani současní studenti. Podle průzkumu Raiffeisenbank o podnikání uvažuje 35 procent dotázaných studentů, pouze 6 procent je ale opravdu rozhodnuto, že chce podnikat. Zbylých 29 procent uvádí, že spíše podnikat bude.

Studenti si na podnikání šetří, ale zajímají je i úvěry

Palčivým problémem na začátku vlastního podnikání je jeho financování. Více než polovina studentů chce start financovat z vlastních úspor, druhá část plánuje využít výdělek ze zaměstnání. V obou případech chtějí studenti získat i další prostředky, a to formou půjčky od banky, rodiny či známých, crowdfundingu, případně příjmu z pronájmu či prodeje nemovitosti.

Z čeho hodláte financovat start podnikání?

Půjčku od banky by rádo využilo 24 procent studentů. Optimističtější pro její získání jsou přitom muži než ženy. „Začínající podnikatelé nemohou doložit pravidelný příjem. Získání půjčky je pro ně proto obtížnější. Přesto však ročně evidujeme desítky začínajících podnikatelů, kterým úvěr poskytneme už v začátcích podnikání,“ uvádí Jan Pari, segmentový manažer Raiffeisenbank.

 Jednou z možností pro začínající podnikatele je využití evropských záruk. Raiffeisenbank jako jedna z mála českých bank nabízí úvěry se zárukou Evropského investičního fondu. „Záruka Evropského investičního fondu umožňuje částečně pokrýt riziko nesplácení, které je u začínajících podnikatelů vysoké, a snížit tak úrok pro klienta. Ten má šanci získat půjčku až 250 tisíc korun,“ uvádí Jan Pari.

Podnikat chtějí spíše muži a mladí lidé

Větší odvahu ukázali muži, 44 procent podnikání zvažuje, u žen je to pouze 28 procent. Praxe přitom svědčí o opaku, podle Asociace malých a středních podniků založilo firmu v roce 2016 dvakrát více žen než mužů. Větší zájem o podnikání projevili mladší studenti v kategorii 18 až 21 let (42 procent), o něco menší studenti ve skupině 22 až 25 let (30 procent). Za nejatraktivnější obor pro vlastní podnikání považují studenti informační technologie. Jako další uvedli gastronomii, ekonomické, zdravotnické a technické obory.

Tisková zpráva Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.