CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

05. 03. 2020

0 komentářů

Tomáš Bárta nemá nárok na 10% podíl v Bohemia Energy, rozhodl soud

 

Městský soud v Praze v úterý rozhodl, že Tomáš Bárta nemá nárok na 10% podíl ve společnosti Bohemia Energy. Dluhopisovým věřitelům tak prakticky zhasla naděje na rozumné vyrovnání jejich pohledávek. Poslední možnou, ačkoli velmi nepravděpodobnou variantou, zůstává odprodej mobilní aplikace Lipa Learning, hodnota softwaru je však velmi spekulativní. Bárta i jeho firma tak s největší pravděpodobností skončí v konkursu. 

Městský soud v Praze vydal v úterý rozsudek s odůvodněním, že k platnému převodu 10% podílu na Tomáše Bártu fakticky nedošlo z důvodu absence souhlasu jedné z oprávněných osob. Tomáš Bárta se sice může teoreticky odvolat, ale vzhledem k tomu, že Tomáš Bárta je v úpadku, jsou jeho šance na úspěch mizivé.

Další osud celé skupiny EMTC a Tomáše Bárty je nejasný. Soudy zrušily prohlášené moratorium pro nepoctivý záměr EMTC a navíc Tomáš Bárta u soudu přiznal, že v minulosti vybral více než 70 milionů korun v hotovosti a předal je různým lidem, kteří však přijetí peněz popírají. Podíl v hodnotě stovek milionů korun by výrazně přispěl ke schopnosti Tomáše Bárty splatit své miliardové závazky vůči věřitelům. Za část vydaných dluhopisů navíc Bárta převzal osobní ručení. Podnikatel i jeho společnost mají aktuálně obstavený majetek z nařízení soudu, který koncem února vydal předběžné opatření. Veškerá oprávnění nakládat se soukromými i firemními účty tak přešla na insolvenčního správce Jaroslava Brože.

„Společnost a celá skupina se během srpna 2019 dostala do platební neschopnosti dostát svým závazkům z emitovaných dluhopisů. Společnosti se nepodařilo zajistit jejich refinancování ani jiný zdroj financování,“ uvádí se v poslední dostupné zprávě auditora, společnosti VGD – Audit Dagmar Dušková.

EMTC – Czech a.s. dluží svým věřitelům téměř 800 mil. Kč, sám Bárta pak více jak 134 mil. Kč, který se navíc osobně ručil za část upsaných dluhopisů.

REKLAMA

Tisková zpráva Rizikovédluhopisy.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Hromadné žaloby Bohemia Energy

Usnadní hromadné žaloby situaci zákazníků Bohemia Energy?

Foto: Shutterstock V důsledku ukončení dodávek ze strany společností ve skupině Bohemia Energy se řadě lidí zvýší náklady. Vláda v reakci na situaci opětovně schválila návrh zákona o hromadném řízení. Pomohou hromadné žaloby spotřebitelům?

Text: Veronika Hejná

19. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *