Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Tlak regulátora srazil akcie O2 o 3,6 %

Investice 30.01.2017 | 19:15 0 Komentářů

Evropské akcie dnes reagují výrazně negativně na páteční dekret amerického prezidenta omezující vstup občanů sedmi muslimských zemí na území Spojených států. Investoři, kteří spíše očekávají naplňování předvolebních slibů o podpoře ekonomického růstu, než kontroverzní politicko-obchodní gesta, dnes dávají najevo svoji nelibost a obavy. Index Stoxx Europe 600 ke konci obchodování ztrácí přes 1 % a odevzdává tak většinu svých zisků z minulého týdne.  Žádný ze sektorů dnes nevykazuje růst a nejhůře na tom jsou ropné společnosti a finanční instituce, které klesají o 1,5 %.  Z jednotlivých regionů dnes výrazně ztrácí italské akcie, když milánský index FTSE MIB oslabuje o 2,6 %. Ještě hůře na tom je řecký index Athex Composite, který se v reakci na neshodu s EU a IMF ohledně plnění podmínek finanční pomoci propadá o 3,5 %.

Pražská burza se dnes přidala k ostatním evropským trhům, když index PX ztratil 0,7 %. Nejvíce se o to zasloužily akcie telekomunikační společnosti O2, které v reakci na zprávy o zvyšujícím se tlaku regulátora na snížení cen za přenos dat, prudce oslabily o 3,6 % a zkomplikovaly si tak situaci před zítřejším oznámením výsledků za loňský čtvrtý kvartál. K poklesům se přidaly i rakouské finanční instituce Erste a VIG, které odevzdaly 1,4 resp. 1,1 %. Špatné náladě na akciových trzích dnes odolávaly pouze akcie nápojářské Kofoly a likérky Stock, jejichž akcie brzdily index před většími poklesy a připsaly si 1,7 resp. 1,4 %. Sázkařská Fortuna a mediální CME posilovaly o poznání méně, když přidaly mírných 0,4 %.

Americké akcie dnes zahájily týden jízdou na skluzavce, když stejně jako jejich evropské kolegyně během několika hodin odevzdaly víceméně všechny zisky z minulého týdne. Indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial oslabují o 1 % a technologický Nasdaq dokonce o 1,4 %. Nejhůře na tom dnes jsou těžařské a komoditní společnosti, u kterých se kromě politické nejistoty negativně projevil i pokles cen nerostných surovin. Jejich akcie dnes odevzdávají 2,2 %.

RICHARD MIŘÁTSKÝ
Akciový analytik
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.