Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Tlak na kurzový závazek zmírnil

Investice 29.07.2016 | 17:04 0 Komentářů

I když euro proti dolaru v průběhu tohoto týdne celkem výrazně posilovalo, na středoevropských devizových trzích panovala v podstatě prázdninová nálada. Mírného zhodnocení do půl procenta dosáhl maďarský forint; polský zlotý ve výsledku stagnoval. Na české koruně bylo patrné zmírnění tlaků na kurzový závazek. Zatímco ještě na počátku týden byl kurz přilepen k 27,02 CZK/EUR, ve druhé polovině týden se krátce posunul až k 27,06 CZK/EUR.

První zveřejněné sentiment indikátory z období po britském referendu zásadní zhoršení nálady nenaznačily. Důvěra maďarských průmyslníků i spotřebitelů v červenci dokonce vzrostla, stejně tomu bylo i u českých reprezentantů průmyslového sektoru. Pouze české domácnosti se dopadu brexitu do ekonomiky obávají. Česká spotřebitelská důvěra spadla na dvouleté minimum. Přesto se podle nás nic nemění na faktu, že spotřeba domácností je a zůstane pro zbytek letošního roku stejně jako pro rok 2017 hlavním tahounem hospodářského růstu. Důvodem je zejména zlepšující se trh práce, což se projevuje ve zvyšující se zaměstnanosti i zrychlování tempa růstu mezd. Jak ukázala dnes zveřejněná prognóza ministerstva financí, ekonomiky letos poroste tempem 2,2 %, v příštím roce růst zrychlí na 2,4 %. Naše prognóza je pro rok 2017 ještě o desetinku vyšší.
Klíčovou událostí příštího týdne pro nás bude zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice. Sejde se všech sedm jejích členů. Pro Jiřího Rusnoka to bude první měnověpolitické zasedání v pozici guvernéra, pro Vojtěcha Bendu a Tomáše Niedetzkého to bude první jednání v pozici člena bankovní rady. Zároveň se jedná o zasedání, kdy bude zveřejněna nová makroekonomická prognóza. Podle našeho názoru vývoj v posledních třech měsících nepřinesl žádné zásadní odchylky od toho, co centrální bankéři předpokládali v přechozí prognóze. Není tedy důvod předpokládat, že by její vyznění bylo od té předchozí zásadně odlišné. Ano, máme za sebou rozhodnutí britských voličů opustit řady Evropské unie. Bezprostřední makroekonomické dopady jsou ale zatím v podstatě nulové. Spíše bude tato situace z pohledu rizika ohodnocena jako faktor, který může vést k rozhodnutí posunout očekávané opuštění kurzového závazku dále do budoucna.
Úvod týdne potvrdí stále velmi solidní výkonnost českého hospodářství. Výsledek hospodaření státního rozpočtu za červenec zřejmě bude opět atakovat nejlepší mnohaleté výsledky. PMI index průmyslové aktivity by se měl podle našeho odhadu zlepšit z červnových 51,8 bodu na 52,8 bodu.
JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.