Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Těžaři otevírají šampaňské

Investice 30.03.2016 | 20:18 0 Komentářů

Dno našlo zlato zhruba na hranici 1050 dolarů za unci a od té doby „letí“ jako raketa. Krátkodobě sice může cenu zlata snížit zvyšování úrokových sazeb v USA. Nicméně dlouhodobě na tom zlato spíše vydělá, protože vliv na akcie bude daleko masivnější. Pro další vývoj bude ještě zásadnější pohyb akciových trhů v USA a v Číně.

Ceny zejména amerických akcií jsou stále ještě nepřirozeně vysoko již řadu měsíců a trh je stále přehřátý. Analytici již delší dobu varovali před strmým pádem a ten se dostavil. Tento pád bude mít přímou vazbu na cenu dolaru, která půjde ještě rapidně dolů. S tím automaticky cena zlata i ostatních měn vydá opačným směrem.

Krom makroekonomických faktorů může zcela zásadním způsobem cenu zlata ovlivnit dění na Blízkém Východě a v zemích kolem Perského zálivu. Když by došlo k přerušení tranzitu ropy v Hormuzkém průlivu v důsledku válečných událostí znamenalo by to zásadnější globální střet a pak mohlo zlato vystřelit na nová maxima. Řada investorů a fondů, které spravují jmění nejbohatším lidem této planety, už vybírala zisky a opatrně je investují v jiných oblastech vč. zlata. Je zajímavé, že část se realizuje mimo burzu.

Kdo se nejvíce raduje? Těžaři

Vypadá to ale, že největším vítězem dnes jsou důlní společnosti. Většina těžařů těžké časy přežila, protože jsou to velké nadnárodní společnosti a mají nastřádané rezervy z minulých let. Náklady na těžbu se pohybují podle výtěžnosti ložiska od řekněme 850,– USD/oz do 1250,– USD/oz. Tudíž při současných cenách už většina těžařů vydělává a je to vidět i na jejich akciích. Těžaři dříve výrazně omezily investice do nových projektů a prospektorské činnosti. Doly samotné příliš neuzavírali, protože jejich obnova je natolik drahá záležitost, někdy i nemožná, že většina těžařů raději přežije pár let ztrát a pak když cena zamíří nad 1200 dolarů, otevírají šampaňské. Nyní mohou oslavovat.

Jan Douda, ředitel The Golden Invsetment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.