CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

23. 08. 2016

0 komentářů

Těžaře opět těší rostoucí ceny nezpracovaných diamantů, vášně vzbuzují syntetické diamanty

 


 

Dlouhodobě rostoucí ceny

Diamanty jsou u investorů oblíbené kvůli dlouhodobě rostoucím cenám a výrazně nižší volatilitě než vykazuje např. investiční zlato. „Diamanty nejsou ovlivňovány propady cen akcií, ropy, nemovitostí a ostatních komodit. Velmi dobře to ukázala poslední ekonomická krize, na jejímž konci hodnota diamantů nevídaně rostla. Cena kvalitních větších diamantů jen v rozmezí let 2010 a 2015 vzrostla o 54,5 %. Současným investičním trendem jsou ve světě i u nás investiční diamantové šperky. Díky nim získávají diamanty trvalou hodnotu a vhodnou formu dlouhodobého uložení finančních prostředků,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO Diamonds.

Analytici a poradenské společnosti se shodují, že dlouhodobý růst cen diamantů bude pokračovat i v budoucnu. Hlavními důvody má být snižující se objem vytěžených kamenů, stárnoucí současné doly se stále nižší výtěžností, nedostatek nových nalezišť a rostoucí celosvětová poptávka.

Klesající objem vytěžených diamantů a rostoucí poptávka

Zatímco vrcholem celosvětové produkce diamantů byl rok 2006, kdy bylo vytěženo 176 milionů karátů (35,2 tuny), v roce 2015 se podařilo vytěžit podle různých zdrojů jen objem v rozmezí 127 až 130 milionů karátů (25,4 až 26 tun). Podle studie poradenské společnosti Frost & Sullivan 30 hlavních současných diamantových dolů dosáhne konce životnosti do roku 2030, což by bez nově objevených významných nalezišť mohlo způsobit snížení dodávek nezpracovaných diamantů o více jak 50 %. Frost & Sullivan uvádí, že těžařské společnosti od roku 2007 snížily rozpočty na hledání vhodných lokalit pro nové doly zhruba na polovinu. I tento fakt se podílí na skutečnosti, že za posledních 20 let nebyla objevena žádná nová naleziště. Pokud se současný vývoj výrazně nezmění, v roce 2050 by dle studie mohlo, měřeno předpokládanou poptávkou, na světových trzích chybět kolem 278 milionů karátů.

REKLAMA

Největším trhem s leštěnými diamanty jsou v současné době Spojené státy, které tvoří 45 % celosvětové poptávky. Druhou největší spotřebu má Čína se 17 %. Velká pozornost obchodníků se ale upíná také k Indii se 7% podílem, kde finančně posiluje střední příjmová třída.

Nová otázka: mají syntetické diamanty šanci?

Světový šperkařský průmysl řeší novou otázku: přijmou zákazníci syntetické diamanty ve špercích? Zatím se zdá, že zájem o šperky se syntetickými diamanty je minimální a že většina klenotníků nepomýšlí, že by je zařadila do sortimentu. Nabízet je nechce ani ALO Diamonds, největší výrobce diamantových šperků v České republice. „Většina našich zákazníků kupuje diamantový šperk jako investici. Zatímco hodnota šperku s kvalitním přírodním diamantem bude dlouhodobě růst, šperk s uměle vyrobeným diamantem bude svoji hodnotu stále ztrácet. Čím více výrobců bude vyrábět stále větší množství syntetických diamantů, tím bude jejich cena pochopitelně klesat,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds. Na adresu syntetických diamantů dodává: „Výrobci umělých diamantů budou útočit na segment trhu, kde jsou ve špercích zasazené kameny malých rozměrů. Pokud se ale jedná o hodnotnější klenoty, zde velkou šanci nemají.“

Tisková zpráva ALO Diamonds

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *