Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Těmto úsekům se raději vyhněte. Allianz přináší seznam nových rizikových míst na českých silnicích

Dopravně-bezpečnostní projekt Automapa Allianz hledá nejrizikovější úseky na silnicích v Česku a nyní přináší žebříček nebezpečných míst, která se do statistiky nově zapsala během roku 2017. Pozor dávejte zejména na Olomoucké ulici v Hranicích, ale také na silnici I/35 v Pardubickém kraji, kde se objevila hned dvě nová nebezpečná místa.

Jak žebříček vzniká? Automapa Allianz je podrobnou celorepublikovou studií, nikoli analýzou nehodovosti klientů Allianz pojišťovny. Seznam nových kritických míst českých silnic vychází z údajů veřejně dostupné databáze dopravních nehod evidovaných Policií ČR, následně zpracovaných podle komplexní metodiky.

Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do Automapy Allianz je vznik alespoň dvou na sobě navzájem zcela nezávislých dopravních nehod s těžkými zdravotními následky nebo smrtí v daném úseku během roku 2017, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů. Analýza se týká nehod na dálnicích, rychlostních silnicích a silnicích I. třídy.

Aktuální etapa projektu se zabývá hledáním nových rizikových míst. Upozorňuje na lokality, které nebyly identifikovány v žádné z předchozích zpráv Automapy Allianz, a v roce 2017 splnily daná kritéria. Seznam vznikl ve spolupráci s brněnskou projekční kanceláří HBH.

„Pro určení pořadí žebříčku byl důležitý zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění, dále počet zraněných nebo usmrcených osob na místě, ale také závažnost jejich zranění a počet ostatních nehod v dané lokalitě,“ uvádí Radana Pochop Rusevová z Allianz nadačního fondu.

Dobrou zprávou je, že v roce 2017 došlo historicky poprvé za 7 let aktualizací Automapy Allianz k tomu, že ani v jedné lokalitě nebylo evidováno 3 a více vážných nehod!

TOP 10 nových nebezpečných úseků roku 2017

Z top desítky nových nehodových lokalit v roce 2017 vznikly čtyři na křižovatkách, pět mimo křižovatku, a jeden (na Zlínské ulici v Otrokovicích) na přechodu pro chodce. Celkem se ve všech těchto úsecích odehrálo 35 nehod, z toho 20 vážných s úmrtím nebo těžkým zraněním.

Nejhorší situace nastala v Olomouckém kraji. Na Olomoucké ulici v obci Hranice (okres Přerov), v místě odboček k benzinovým stanicím, se staly celkem 4 nehody, z toho 2 vážné. Jeden člověk zraněním podlehl, 2 vyvázli s těžkými zraněními a 6 lidí s lehkými.

Radost nebudou mít ani obyvatelé Pardubického kraje, kde se objevilo druhé i třetí nové nejrizikovější místo v ČR. Obě se nacházejí na silnici I/35. První z nich v úseku mimo křižovatku ve Vysokém Mýtě na silnici vedoucí podél místního autodromu. Loni se tam stalo celkem 6 nehod, z toho 2 vážné. Jeden člověk kvůli nehodě zemřel, jeden se těžce zranil, a 7 si odneslo lehká zranění. „Ze zkušeností s obdobnými nehodami předpokládám, že na nehodách v této lokalitě má podíl i odpoutání pozornosti řidičů akcemi na polygonu,“ uvádí Jaroslav Heinrich ze společnosti HBH Projekt.

Třetí nový nejrizikovější úsek a zároveň druhý nejhorší v Pardubickém kraji identifikovala Automapa Allianz na hlavní křižovatce v obci Jaroslav v okrese Pardubice. Na silnici I/35 se tam odehrály celkem 4 nehody, z toho 2 vážné. Jednoho člověka stála nehoda život, jeden si odnesl těžké zranění a 2 lidé se lehce zranili.

Z top desítky nejnebezpečnějších úseků se v roce 2017 hned tři nové lokality objevily na Vysočině, dvě v Pardubickém kraji, a po jedné v Jihomoravském, Královéhradeckém, Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji.

Žebříček nových kritických míst na základě analýzy Allianz pro rok 2017

Celostátní pořadí Silnice Kraj Katastr Nehody Zraněné osoby
Celkem Vážné SZ TZ LZ
1 I/47 Olomoucký Hranice 4 2 1 2 6
2 I/35 Pardubický Vysoké Mýto 6 2 1 1 7
3 I/35 Pardubický Jaroslav 4 2 1 1 2
4 I/38 Vysočina Golčův Jeníkov 2 2 1 1 2
5 I/38 Vysočina Svojkovice 2 2 0 3 9
6 I/59 Moravskoslezský Karviná 2 2 0 3 3
7 I/52 Jihomoravský Mikulov 4 2 0 2 9
8 I/33 Královéhradecký Česká Skalice 4 2 0 2 7
9 I/37 Vysočina Žďár nad Sázavou 3 2 0 2 2
10 I/49 Zlínský Otrokovice 4 2 0 2 1

Vysvětlivky: Vážné nehody = nehody se smrtelným nebo těžkým zraněním. SZ = smrtelná zranění; TZ = těžká zranění; LZ = lehká zranění.

Mapy nově identifikovaných rizikových lokalit s odkazem na Google Street View najdete na www.allianzfoto.cz ve složce Allianz Automapa 2018. Pro celostátní online verzi Allianz Automapy přejděte na www.allianz.cz/automapa.

Allianz nadační fond upravil již 8 nebezpečných úseků

Allianz nezůstává pouze u statistik. Ve spolupráci se společností 3M vybrané nehodové úseky upravuje, a přispívá tak ke snižování nehodovosti.

Specialisté na dopravní bezpečnost se díky Allianz nadačnímu fondu před nedávnem činili v Libereckém kraji, reflexní dopravní značení přibylo v „esíčku“ při vjezdu do obce Zahrádky na Českolipsku. Úpravou prošla také dlouhodobě nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Šenovem a Havířovem v Moravskoslezském kraji, a v minulosti i dalších 6 lokalit po celé ČR.

ní:              2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.