CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

11. 07. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Tempo růstu na rozvíjejících se trzích ve druhém čtvrtletí oslabilo kvůli výrobě i podprůměrnému růstu sektoru služeb

 


 

Shrnutí

Index rozvíjejících se trhů (EMI) od HSBC ukazuje, že ve druhém čtvrtletí růst na rozvíjejících se trzích mírně polevil – oproti solidnímu výkonu v sektoru služeb totiž výrobní sektor rostl jen mírně.

Z 53,6 bodů v prvním čtvrtletí kleslo EMI na 53 bodů. Sektor služeb pořád mírně roste, ovšem tempo tohoto růstu oproti stejnému období loňského roku oslabilo. Úroveň aktivity ve výrobním sektoru je víceméně stabilní, přičemž poptávka ze západních ekonomik zůstává nevýrazná.

Ze čtyř velkých rozvíjejících se trhů se Indie a Rusko vyvíjely rychleji, naopak růst v Brazílii a Číně byl očividně pomalejší. Brazilský růst aktivity vypadal před několika měsíci velmi slibně, ale pak opět oslabil a Čína zaznamenala pouze mírný růst. V obou případech zbrzdil aktivitu hlavně slabý výkon výrobního sektoru.

Globální poptávka po zboží vyrobeném v továrnách na rozvíjejících se trzích v Q2 dále oslabovala, přičemž nové exportní zakázky již dvě čtvrtletí za sebou poklesly. V Brazílii a Číně objem nových exportních zakázek poklesl, naopak v Indii, Rusku, Turecku a Jižní Koreji vzrostl.

Ve druhém čtvrtletí rostla aktivita v sektoru služeb podprůměrně a celkový růst patřil k nejslabším zaznamenaným za poslední tři roky. Stojí za tím pomalejší růst v Brazílii (nejslabší za tři čtvrtletí), v Indii a Rusku (nejpomalejší od
Q1 2011). Čína naopak zaznamenala solidní růst, který byl nejsilnější za půldruhého roku.

REKLAMA

Murat Ulgen, hlavní ekonom HSBC pro střední a východní Evropu a subsaharskou Afriku, k tomu uvedl: „Rozvíjející se ekonomiky sice zpomalily, přesto však nepodlehly dalším planým nadějím, které vyvolal rozvinutý svět. Kvůli prohlubující se krizi eurozóny, neuspokojivé míře aktivity v USA a zpomalení v zemích mimo eurozónu bylo nutné přehodnotit odhady růstu vyspělého světa směrem dolů. Ovšem v tomto čtvrtletí došlo i k viditelnému zpomalení států dominujících rozvíjejícímu světu, které představují většinu zemí skupiny BRIC, což ještě umocní celoroční tendence k podprůměrnému růstu rozvíjejícího se světa. 

Největší brzdou aktivity zůstává výrobní sektor, který i přes zlepšení v prvním čtvrtletí roku 2012 stále zůstává hluboko pod předkrizovou úrovní. Stagnace nových zakázek a oslabení v nových exportních zakázkách jsou svědectvím o neutěšeném stavu světové ekonomiky. Růst sektoru služeb ve druhém čtvrtletí sice mírně oslabil, ale stále se drží a již více než rok překonává výrobní sektor (přestože výrazně méně, než před krizí). Stávající úroveň podnikatelské aktivity může také za opatrný přístup firem k zaměstnanecké politice. Obzvláště propouštění v čínské ekonomice, první od globální krize, pak vzbuzuje obavy.

Pozvolnější růst a inflační očekávání dávají politikům prostor k opatřením na podporu růstu. Čína a Brazílie v tomto ohledu vedou a my očekáváme další kroky v oblasti úrokových sazeb, povinných rezerv a fiskální politiky. Vleklá krize eurozóny bude pro rozvíjející se ekonomiky nadále představovat závažný problém – snižování finanční zadluženosti a exportní obchodní kanály budou ekonomickou výkonnost rozvíjejících se trhů táhnout ke dnu. I přes enormní vnější nejistotu však růst na rozvíjejících se trzích odolává a vlády s centrálními bankami zde mají k dispozici stále mnoho možností, takže tyto ekonomiky jistě zůstanou na správné cestě.“ 

Poskytovatelé služeb na rozvíjejících se trzích zůstávají optimističtí ohledně ročního výhledu vývoje podnikání
a tato míra optimismu dosáhla nejvyšší úrovně za dva roky. Ovšem míra pozitivního naladění zůstává nižší než v jakémkoli čtvrtletí před počátkem finanční krize. Co se čtyř velkých rozvíjejících se trhů týče, optimismus v sektoru služeb byl nejsilnější v Brazílii a Indii.

REKLAMA

Ceny surovin a ropy dále klesají a EMI tak nepřekvapivě poukázal na další oslabení růstu cen vstupů, což výrobci vzhledem ke slabé poptávce převážně promítli do ceny koncových výrobků. Naopak poskytovatelé služeb zaznamenali vyšší nárůst cen vstupů než v Q1 a dál zvyšovali prodejní ceny, tak jako v jedenácti předchozích čtvrtletích.

Vzhledem k tomu, že objem nových zakázek rostl v Q2 jen slabě a že dluhová krize v eurozóně vyvolává zvýšenou globální nejistotu, firmy se na rozvíjejících se trzích staví k najímání nových zaměstnanců opatrně, a to jak ve výrobě (opětovný pokles), tak ve službách (utlumený růst zaměstnanosti). Čína jako jediná ze čtyř rozvíjejících se trhů zaznamenala celkový pokles zaměstnanosti, a to poprvé za třináct čtvrtletí.

Index EMI od HSBC se počítá pomocí dlouhodobých údajů PMI od společnosti Markit, která se specializuje na globální finanční informační služby. HSBC v roce 2009 oznámila partnerství s firmou Markit, jehož cílem je sponzorovat
a vytvořit řadu PMI pro rozvíjející se trhy.

Index EMI společnosti HSBC se vydává čtvrtletně a je k dispozici zde:

www.hsbc.com/emergingmarketsindex

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Tunel z peněz - peníze - USD

Indexové fondy: Více rizik než příležitostí

Investoři houfně přesouvají své peníze z aktivně spravovaných fondů do fondů pasivních čili indexových. Debata na téma aktivní versus pasivní investování není nová, opakovaně se vrací už několik desetiletí s tím, že střídavě mají navrch obě strany. Tentokrát se zdá, že vítězí pasivní investování, a trend přesunu […]

Text: Daniel Gladiš

18. 07. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *