CZK/€ 25.275 +0,04%

CZK/$ 23.761 +0,23%

CZK/£ 29.274 -0,83%

CZK/CHF 26.071 -0,05%

24. 10. 2017

0 komentářů

Tempo hospodářské aktivity v eurozóně na počátku závěrečného čtvrtletí letošního roku mírně zpomalilo

 

Říjnový průzkum PMI hlásí, že tempo hospodářské aktivity v eurozóně na počátku závěrečného čtvrtletí letošního roku mírně zpomalilo, a to v důsledku slabšího tempa růstu ve službách. Celkový PMI indikátor pro eurozónu tak klesl na své dvouměsíční minimum, i tak ale pro země platící eurem hlásí velmi solidní tempo hospodářského růstu.

Loading



 

Pro třetí čtvrtletí jako celek průzkum PMI již v září naznačil, že růst HDP eurozóny zřejmě zesílil a mezičtvrtletně činil 0,7 % a obdobné tempo růstu HDP tento průzkum signalizuje i pro počátek závěrečného čtvrtletí.

Skvěle se vede zpracovatelskému průmyslu, prakticky napříč eurozónou: to je velmi dobrá zpráva také pro český průmysl, jenž je s eurozónou silně provázán.
Ostatně, výrazný nárůst důvěry v českém průmyslu vykazuje dnes zveřejněný konjunkturální průzkum ČŚÚ a v tomto ohledu lze konstatovat, že průzkumy pro tuzemský průmysl i eurozóny si navzájem „ladí“, co se optimismu týče.

Průzkum PMI pro eurozónu naznačuje, že v říjnu došlo ke zpomalení tempa růstu aktivity v sektoru služeb, což v porovnání s letošním zářím vedlo ke zpomalení celkového tempa hospodářského růstu v ekonomikách platících eurem. Nicméně, i tak vyznívá průzkum PMI optimisticky, neboť je z něj patrné, že ekonomika eurozóny by si i v závěru letošního roku měla udržet velmi solidní hospodářský růst. Firmy si pochvalují silný růst objednávek, což platí jak o průmyslu, tak o službách. Obecně lze konstatovat, že říjnový PMI průzkum přináší velmi optimistické zprávy právě o zpracovatelském průmyslu a zdá se tak, že letošní posílení eura se na výkonu průmyslu v eurozóně zatím nijak negativně neprojevuje. Dobré zprávy z ekonomiky eurozóny jsou dobrou zprávou i pro středoevropský region, pro nějž je eurozóna hlavním hospodářským partnerem. Příznivé signály ohledně průmyslové aktivity v eurozóně pak velmi dobře rezonují s růstem důvěry v českém průmyslu, jenž vyplývá z dnes zveřejněného průzkumu Českého statistického úřadu.

Průzkumy PMI zároveň potvrzují, že v návaznosti na silný hospodářský růst ubývají v ekonomice eurozóny volné výrobní kapacity, což vede k růstu inflačních tlaků. To je důležitá zpráva pro ECB a všeobecně se očekává, že Evropská centrální banka bude na uvedený vývoj reagovat postupným utlumením svého programu nákupu aktiv, tedy že se vydá cestou k pozvolnému zpřísnění své měnové politiky. ECB by měla vydat zásadní prohlášení k výhledu své měnové politiky a zejména pak k nákupům aktiv na zasedání tento čtvrtek (26. října) a rozhodnutí ECB bude v tomto smyslu velmi bedlivě sledováno i ze středoevropského regionu, neboť kroky ECB mohou mít dopad jak na regionální finanční trhy, tak na výhled měnové politiky středoevropských centrálních bank včetně ČNB.

REKLAMA

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Vývoj na finančních trzích – březen 2024

Akciové indexy a zlato na nových maximech. ČNB snižuje úrokové sazby. Kurz koruny stabilní. Vývoj na kapitálových trzích v březnu udělal radost většině investorů. Dařilo se akciím, solidní výnosy zaznamenaly dluhopisové fondy, výrazně stouply ceny komodit a oživení je patrné i na českém realitním trhu.

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

03. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *