Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Téměř každý druhý třicátník investuje, měsíčně v průměru necelé 2 000 Kč

Čeští třicátníci jsou generací, která se stará o své finance samostatně a plně si uvědomuje potřebu zajistit se na budoucnost. Na ni se dnes zabezpečuje dvě třetiny z nich. Přitom ještě před pěti lety tak činila ani ne polovina. A k zajištění nejčastěji volí investování. O investice se zajímá 75 % třicátníků a nějakou formu investic využívá téměř polovina z nich. Ze starší generace ve věku 40-55 let investuje ani ne třetina. Třicátníci nejčastěji investují k získání finanční rezervy, myslí však i na spoření pro rodinu a své děti. A již nyní má český třicátník v průměru zainvestovány statisíce korun.        

Z pár set korun statisíce

Dnešní třicátník dnes průměrně investuje necelé 2 000 Kč měsíčně a od začátku své investorské cesty má zainvestovány již statisíce korun. „Investování zažívá nebývalý boom, jde takřka o novodobý fenomén. S programem pravidelných investic od UniCredit Bank lze investovat již od 500 korun. Pokud by třicátníci pravidelně měsíčně investovali například 2 500 korun, tak při průměrném čtyřprocentní zhodnocení se za 10 let investování promění v částku 370 tisíc korun. To mohou pozdější čtyřicátníci využít například na koupi nového automobilu,“ říká Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Třicátníci se vyznají

Lidé narození v 80. letech jsou dnes sebevědomí a věří si. Díky moderním technologiím, chytrým telefonům a sociálním sítím jsou velmi dobře informování a aktivně sledují dění na světových trzích. Akcie, dluhopisy, podílové fondy a obecně investování zajímá již 75 % všech českých třicátníků. A každý třetí z této generace pravidelně, každý měsíc investuje.

Starší generace stále věří spořicím účtům  

Téměř polovina třicátníků využívá nějakou formu investování. Naopak, ze starší generace využívá pravidelné nebo jednorázové investice ani ne třetina lidí. Čeští třicátníci se tak již více přibližují západoevropskému standardu. V USA do podílových fondů investuje až polovina lidí. „Starší generace Čechů ve věku 40-55 let stále nejvíce věří konzervativním spořícím nástrojům. Spoření na penzi a spořicí účty, využívá 75 procent, respektive 54 procent všech Čechů. Pravidelné investování do podílových fondů může v dlouhodobém horizontu dosahovat vyšších výnosů, než stále nízké sazby na spořicích účtech či terminovaných vkladech,“ vysvětluje Petr Plocek.  

Více než čtvrtina třicátníků si již sjednala investice online

Čeští třicátníci si čím dál více sjednávají produkty zhodnocení financí přes internet. Již 28 % třicátníků
si produkt ke zhodnocení svých financí sjednalo online a 40 % z oslovených sjednání přes internet zvažuje. I přesto existuje stále více než čtvrtina, která by si investice online nesjednala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.