Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Téměř dvě třetiny Čechů aktivně využívají inovativní platební metody

Banky 21.10.2020 | 11:18 0 Komentářů

Inovativní platební metody nejsou pro Čechy cizím pojmem, alespoň některou z nich zná 9 z 10 lidí. Nákup mobilem či prostřednictvím virtuální peněženky patří k těm nejznámějším, téměř shodně je zná kolem dvou třetin Čechů. Obě tyto metody jsou mezi českou populací zároveň nejčastěji využívané. Virtuálními peněženkami aktivně platí 37 % lidí, mobilními telefony 35 %. Naopak velkou neznámou jsou P2P platby. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis mezi 550 respondenty. 

Hotovost, platba kartou nebo převod na účet již dávno nejsou v České republice jedinými způsoby, kterými Češi za své zboží a služby platí. Inovativní platební metody nejen zná, ale také využívá stále více Čechů. O jejich existenci nemá ponětí pouze 10 % Čechů.

„Nouzový stav a koronavirová krize, kdy začal být kladen důraz na preferenci bezkontaktních plateb, ještě posílily zájem o nové možnosti placení. Jen co se týká placení mobilem či hodinkami, zaznamenaly finanční instituce v posledních měsících několikanásobný nárůst,“ říká Cyril Křůpala, marketingový ředitel společnosti Cofidis.

Popularita mobilních plateb roste

Nejznámější jsou mezi lidmi mobilní platby. O této metodě ví 68 % Čechů a zároveň ji 35 % respondentů aktivně využívá. Placení prostřednictvím pouhého přiložení mobilu přitom zaznamenalo za poslední rok nejvyšší nárůst, když ještě v loňském roce tímto způsobem platilo dle průzkumu 27 % respondentů.

Virtuální peněženky v „kapse“ více než třetiny

Srovnatelné s mobilními platbami, co se týká znalosti i využití, jsou virtuální peněženky. Tento bezpečný, rychlý a jednoduchý způsob placení díky speciálnímu účtu, znají dvě třetiny Čechů a k platbám jej využívá 37 % respondentů. Naopak virtuální platební karty jsou pro Čechy spíše neznámé. Zná je prozatím jen 12 % dotazovaných.

„Ačkoliv virtuální platební karty figurují na českém trhu již několik let, mají svá specifika a nejsou vhodné a využitelné pro každého, proto s nimi dle průzkumu platí jen 5 % lidí. I když nejspíš nikdy nebudou využívány širokou veřejností, rozhodně nevyčerpaly svůj potenciál,“ vysvětluje Cyril Křůpala.

Vyzkoušet a zaplatit později – benefity odložených plateb táhnou

Další nejčastěji využívanou platební metodou jsou odložené platby, tímto způsobem platí v současnosti 12 % lidí. Právě o různé formy odložených plateb poroste v následujícím období zájem zřejmě nejvíce.

„Znalost tohoto způsobu placení se každoročně zvyšuje, odložené platby zná aktuálně 40 % Čechů. Lidé je využívají zejména při nákupu zboží v e-shopech, a to kvůli bezpečnosti, vyzkoušení zboží nebo i aktuálnímu nedostatku financí,“ říká Křůpala a pokračuje: „Pro e-shopy je taková platba obvykle levnější než platba kartou a zároveň jim přináší nové zákazníky. Proto také roste počet služeb, které odloženou platbu umí zprostředkovat.“

P2P platby na okraji

Nejméně známými inovativními platebními metodami jsou mezi lidmi P2P platby. O těchto platbách bez nutné znalosti čísla účtu má povědomí 7 % lidí, aktivně je používají zhruba 2 % dotazovaných.

Kryptoměny zůstávají záhadou

Zajímavé výsledky ukázal průzkum, pokud jde o kryptoměny. Co se znalosti této platební metody týká, nejedná se pro Čechy rozhodně o cizí pojem. Polovina dotazovaných uvedla, že možnost placení prostřednictvím kryptoměn zná. K platbám je však využívá naprosté minimum dotazovaných respondentů, pouhá 4 %.

Tisková zpráva Cofidis

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.