CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

21. 10. 2020

0 komentářů

Téměř dvě třetiny Čechů aktivně využívají inovativní platební metody

 

Inovativní platební metody nejsou pro Čechy cizím pojmem, alespoň některou z nich zná 9 z 10 lidí. Nákup mobilem či prostřednictvím virtuální peněženky patří k těm nejznámějším, téměř shodně je zná kolem dvou třetin Čechů. Obě tyto metody jsou mezi českou populací zároveň nejčastěji využívané. Virtuálními peněženkami aktivně platí 37 % lidí, mobilními telefony 35 %. Naopak velkou neznámou jsou P2P platby. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis mezi 550 respondenty. 

Loading



 

Hotovost, platba kartou nebo převod na účet již dávno nejsou v České republice jedinými způsoby, kterými Češi za své zboží a služby platí. Inovativní platební metody nejen zná, ale také využívá stále více Čechů. O jejich existenci nemá ponětí pouze 10 % Čechů.

„Nouzový stav a koronavirová krize, kdy začal být kladen důraz na preferenci bezkontaktních plateb, ještě posílily zájem o nové možnosti placení. Jen co se týká placení mobilem či hodinkami, zaznamenaly finanční instituce v posledních měsících několikanásobný nárůst,“ říká Cyril Křůpala, marketingový ředitel společnosti Cofidis.

Popularita mobilních plateb roste

Nejznámější jsou mezi lidmi mobilní platby. O této metodě ví 68 % Čechů a zároveň ji 35 % respondentů aktivně využívá. Placení prostřednictvím pouhého přiložení mobilu přitom zaznamenalo za poslední rok nejvyšší nárůst, když ještě v loňském roce tímto způsobem platilo dle průzkumu 27 % respondentů.

Virtuální peněženky v „kapse“ více než třetiny

REKLAMA

Srovnatelné s mobilními platbami, co se týká znalosti i využití, jsou virtuální peněženky. Tento bezpečný, rychlý a jednoduchý způsob placení díky speciálnímu účtu, znají dvě třetiny Čechů a k platbám jej využívá 37 % respondentů. Naopak virtuální platební karty jsou pro Čechy spíše neznámé. Zná je prozatím jen 12 % dotazovaných.

„Ačkoliv virtuální platební karty figurují na českém trhu již několik let, mají svá specifika a nejsou vhodné a využitelné pro každého, proto s nimi dle průzkumu platí jen 5 % lidí. I když nejspíš nikdy nebudou využívány širokou veřejností, rozhodně nevyčerpaly svůj potenciál,“ vysvětluje Cyril Křůpala.

Vyzkoušet a zaplatit později – benefity odložených plateb táhnou

Další nejčastěji využívanou platební metodou jsou odložené platby, tímto způsobem platí v současnosti 12 % lidí. Právě o různé formy odložených plateb poroste v následujícím období zájem zřejmě nejvíce.

REKLAMA

„Znalost tohoto způsobu placení se každoročně zvyšuje, odložené platby zná aktuálně 40 % Čechů. Lidé je využívají zejména při nákupu zboží v e-shopech, a to kvůli bezpečnosti, vyzkoušení zboží nebo i aktuálnímu nedostatku financí,“ říká Křůpala a pokračuje: „Pro e-shopy je taková platba obvykle levnější než platba kartou a zároveň jim přináší nové zákazníky. Proto také roste počet služeb, které odloženou platbu umí zprostředkovat.“

P2P platby na okraji

Nejméně známými inovativními platebními metodami jsou mezi lidmi P2P platby. O těchto platbách bez nutné znalosti čísla účtu má povědomí 7 % lidí, aktivně je používají zhruba 2 % dotazovaných.

Kryptoměny zůstávají záhadou

Zajímavé výsledky ukázal průzkum, pokud jde o kryptoměny. Co se znalosti této platební metody týká, nejedná se pro Čechy rozhodně o cizí pojem. Polovina dotazovaných uvedla, že možnost placení prostřednictvím kryptoměn zná. K platbám je však využívá naprosté minimum dotazovaných respondentů, pouhá 4 %.

Tisková zpráva Cofidis

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

„Zelené akcie“ doplácejí na vysoké úrokové sazby

Zelené akcie čelí zvýšenému tlaku už od chvíle, kdy se po příchodu vakcín proti covidu zotavily komodity a následně vzrostla inflace na nejvyšší úroveň od 70. let. Letošní rok jim měl přinést úlevu. Na jeho počátku promítal trh do cen očekávaný značný pokles sazeb (počítalo se, že Fed […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *