Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Světovým trhům se v závěru týdne daří i díky ústupkům Číny

Komerční banka 29.06.2018 | 16:35 0 Komentářů

Evropské trhy zakončují dnešní obchodování v ziscích. Hlavní index Stoxx 600 roste o 1,1 %. Daří se všem sektorům a jejich zisky jsou v rozmezí 0,2 až 1,9 %. Nejlépe se vede technologickým firmám následovaným sektorem zdravotní péče (+1,8 %). Naopak nejmenší zisky si připisují telekomunikační společnosti.

Americké trhy zahájily páteční obchodování růstem. Je to částečně i díky ústupkům Číny ohledně zahraničních investic. Čína oznámila, že sníží množství sektorů, u nichž omezovala zahraniční investice. Jedná se o stavbu lodí, letadel, komerční banky, elektrické rozvodné sítě či pěstování určitých zemědělských plodin. Současně se Čína zavázala, že odstraní vlastnické limity z finančního sektoru do roku 2021 a z automobilového do 2022. Index S&P 500 získává 0,7 %, Dow Jones roste o 0,9 % a technologický Nasdaq stoupá o 0,6 %. Posiluje energetický sektor (+1,4 %) a zpracovatelé komodit či finanční instituce, kteří si shodně připisují 1,1 %. Od zahájení obchodování se nedaří hlavně odvětví utilit, které klesá o 0,6 %.

Pražská burza dnes posílila o solidních 1,2 %. Jediná ztrátová akcie byla textilka Pegas (-1,3 %). Naprostým vítězem v ziskovosti je pro dnešek energetická skupina ČEZ (+2,1 %) následovaná pojišťovnou VIG (+1,5 %). Dnešní zobchodovaný objem na pražské burze činil 0,6 mld. CZK, což je mírně nad dlouhodobým průměrem.

JIŘÍ KOSTKA
Equity Analyst
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.