Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Světová mobilní peněženka Vodafonu M-Pesa slaví 10 let

Banky 21.02.2017 | 13:30 0 Komentářů

Nejoblíbenější mobilní peněženka na světě M-Pesa slaví 10 let od spuštění. Ke konci roku 2016 ji využívalo téměř 29,5 milionů aktivních zákazníků a více než 287 400 zprostředkovatelů. Jen v loňském prosinci proběhlo přes M-Pesa rekordních 614 milionů transakcí, což představovalo 529 plateb za vteřinu. Celkem se vloni přes platební portál  M-Pesa uskutečnilo 6 miliard transakcí. 

Systém M-Pesa přinesl revoluci, která desítkám milionů lidí v nejchudších komunitách světa umožnila začít nebo rozšířit podnikání a zajistit si větší finanční stabilitu. Ve Vodafonu jsme všichni hrdí na to, že služba M-Pesa zlepšuje úroveň života našich zákazníků a dodává jim optimismus do budoucnosti,“ říká ředitel skupiny Vodafone pro službu M-Pesa Michal Joseph.

Dostupná mobilní peněženka i pokročilé bankovní služby pro všechny

M-Pesa byla poprvé spuštěna 6. března 2007 v Keni společností Safaricom, která je keňským partnerem Vodafonu. Uživatelům nabídla bezpečné platby a spoření s pomocí jednoduchého mobilního telefonu. V dubnu 2008 začali M-Pesu k placení používat i obyvatelé Tanzanie. V roce 2012 se k platbám přes M-Pesa přidala Demokratická republika Kongo, rok poté Indie, Mosambik, Lesotho a Egypt. V březnu 2014 byla M-Pesa uvedena na v Rumunsku a v roce 2015 v Ghaně a Albánii. O její oblibě svědčí jak množství zákazníků, tak i rychlost s jakou tento jednoduchý platební nástroj přijali. V listopadu 2007 používalo mobilní peněženku M-Pesa 1 milión zákazníků. O necelý rok později v září 2008 jich bylo už 4 milióny a v červnu 2010 dosáhl počet aktivních uživatelů 10 miliónů.

M-Pesa udělala za deset let své existence ohromný pokrok a je významnou součástí fungování ekonomiky několika zemí. Slouží pro celou řadu naprosto běžných operací, placení zboží v kamenném obchodě i na internetu, placení nájmu a s ním spojených služeb, posílání výplaty a důchodů, ale například také k hrazení zemědělských dotací nebo státních grantů.

Od roku 2009 je možné vykonávat přes M-Pesa i mezinárodní platby. Světová banka ocenila platformu za nejefektivnější a nejlevnější způsob mezinárodního převodu peněz. Na mezinárodním platebním styku spolupracuje Vodafone se společnostmi Homesend, TransferTo a MFS Africa a pro rozšiřování svých služeb neustále hledá další partnery.

Nedávná studie zpracované universitou MIT a publikovaná v časopise Science zjistila, že služba M-Pesa má zásadní dopad na celou keňskou ekonomiku – některým domácnostem pomohla vymanit se z chudoby, hlavně domácnostem, kde je hlavou rodiny žena. V jednom případě došlo k 22% poklesu chudoby v oblasti 1 km2 okolo místa, kde v letech 2008–2010 začalo své služby nabízet 6 zprostředkovatelů M-Pesa. V Tanzanii došlo po zavedení mobilních plateb k poklesu finančního vyloučení o 50% (zdroj: Finscope 2013).

Vyšší kvalita života a zachráněné životy

V roce 2013 se globální Nadace Vodafone rozhodla využít platební systém M-Pesa ke zprostředkování základních lékařských služeb pomocí služby „Text to Treatment“. V Tanzanii tak lze pomocí systému M-Pesa proplácet poplatky za zdravotní péči a náklady za převoz do nemocnice. Každý rok se takto daří zajistit péči pro tisíc rodiček, které mohou zdarma podstoupit operaci porodní píštěle. Na severu Tanzanie lze také pomocí služby M-Pesa využít taxi služby pro převoz matek a novorozeňat do nemocnice. Tuto službu každý měsíc využije 200 zákazníků. V Lesothu služba M-Pesa podporuje mobilní kliniky, které zajišťují základní péči a léčbu HIV pro matky a děti ve dvou stovkách odlehlých vesnic.

Ředitel Nadace Vodafone Andrew Dunnett říká: „M-Pesa já základním kamenem celé řady důležitých zdravotních služeb, které Nadace Vodafone poskytuje. Dobrým příkladem jsou služby „Text to Treatment“, které nabízíme v Lesothu a Tanzanii a které dramaticky zlepšují kvalitu života a v mnoha případech, především v odlehlých a nepřístupných oblastech, i život zachraňují.“

Tisková zpráva: Vodafone

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.