Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Svatováclavský dukát podle návrhu pro českou oběžnou korunu

Investice 11.06.2018 | 10:30 0 Komentářů

Pražská mincovna uvolnila do prodeje unikátní edice Svatováclavských dukátů, číslovaných přímo v mincovní ploše. Dukát bude prodáván i s razidlem, kterým byl vyražen. Těchto unikátních číslovaných Svatováclavských dukátů bude vyraženo jen 99 kusů. Samostatně bude v prodeji pouze 15 ks. Ostatní dukáty budou dostupné pouze jako součást sad dukátů čtyřech tradičních velikostí, tedy jedno, dvou, pěti a desetidukátu.

Pro každý číslovaný dukát bylo zhotoveno originální razidlo se stejným číslem. Každé razidlo bylo použito pouze jednou pro ražbu jediného exempláře číslovaného dukátu. Razidla, jejichž zhotovení trvá 4 týdny, jsou součástí reprezentativní sady, která nemá na českém trhu obdoby.

Předlohu dukátu vytvořil akademický sochař a medailér Vladimír Oppl. Zajímavostí je, že prvotní návrh lícní strany pochází z roku 1993 a původně byl určen pro českou oběžnou korunovou minci. „Líc zobrazuje profil svatého Václava v přilbici, oproti návrhu z roku 1993 je nově doplněn o dvojité písmeno W,“ upřesnil autor Vladimír Oppl.

Svatováclavský dukát bude vyražen v hodnotě jedno, dvou, pěti a deseti dukátu s unikátním číslováním v mincovní ploše. Sada jednodukátu s razidlem bude prodávána za cenu 83 725 Kč.

Cena celé sady čtyř dukátů se čtyřmi razidly bude stát 409 085 Kč.

„Dukáty razíme ze zlata, které pochází od vídeňské mincovny, o ryzosti 986/1000, neboli 23,66 karátu “ říká předseda představenstva Pražské mincovny Pavel Trtík a dodává: „Dukáty se v českých a moravských zemích razí v této ryzosti již více než 700 let. Tato tradiční ryzost je připomínkou prosperity českých zemí za vlády Karla IV.“

Číslované dukáty se u nás dosud razily jen jednou, v roce 1923 v počtu 1000 ks.

Pro Pražskou mincovnu se tato výjimečná a technicky náročná ražba stala inspirací k vydání novodobých číslovaných Svatováclavských dukátů. Desetkrát nižší náklad, pouhých 100 kusů je symbolickou připomínkou 100 let od vzniku ČSR, kterou v tomto roce slavíme. Realizace projektu byla zahájena roku 2013, kdy jsme slavili 20 let vzniku České republiky. Náročná práce na zhotovení všech razidel dukátu a jeho násobků trvala bezmála pět let.

Legendární kníže Václav je nejzobrazovanější historickou postavou na českých mincích, medailích a pečetidlech. Jeho podobizna se začala pravidelně objevovat už na denárech z dob knížete Jaromíra (1004 – 1012), jako jezdec na koni začal být Václav zobrazován za vlády Vladislava II. (1140–1172), později slávu světce šířily zlaté dukáty.

Ke znovuoživení svatováclavského kultu u nás došlo brzy po rozpadu rakousko-uherské monarchie a vzniku Československé republiky. Prvorepublikové Svatováclavské dukáty byly první.

zlaté mince Československa a razily se na Slovensku v Kremnici. Byly to obchodní mince, které stejně jako medaile neměly stanovenu nominální hodnotu. Vydání prvního svatováclavského dukátu se setkalo s velkým zájmem československé veřejnosti a jen těch nejmenších dukátů, bylo v letech 1923-1939 prodáno na čtyři sta tisíc.

Tisková zpráva: Pražská mincovna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.