CZK/€ 23.810 +0,17%

CZK/$ 21.657 -0,65%

CZK/£ 26.656 -0,89%

CZK/CHF 23.820 +0,08%

11. 06. 2018

0 komentářů

Svatováclavský dukát podle návrhu pro českou oběžnou korunu

 

Pražská mincovna uvolnila do prodeje unikátní edice Svatováclavských dukátů, číslovaných přímo v mincovní ploše. Dukát bude prodáván i s razidlem, kterým byl vyražen. Těchto unikátních číslovaných Svatováclavských dukátů bude vyraženo jen 99 kusů. Samostatně bude v prodeji pouze 15 ks. Ostatní dukáty budou dostupné pouze jako součást sad dukátů čtyřech tradičních velikostí, tedy jedno, dvou, pěti a desetidukátu. 

Pro každý číslovaný dukát bylo zhotoveno originální razidlo se stejným číslem. Každé razidlo bylo použito pouze jednou pro ražbu jediného exempláře číslovaného dukátu. Razidla, jejichž zhotovení trvá 4 týdny, jsou součástí reprezentativní sady, která nemá na českém trhu obdoby.

Předlohu dukátu vytvořil akademický sochař a medailér Vladimír Oppl. Zajímavostí je, že prvotní návrh lícní strany pochází z roku 1993 a původně byl určen pro českou oběžnou korunovou minci. „Líc zobrazuje profil svatého Václava v přilbici, oproti návrhu z roku 1993 je nově doplněn o dvojité písmeno W,“ upřesnil autor Vladimír Oppl.

Svatováclavský dukát bude vyražen v hodnotě jedno, dvou, pěti a deseti dukátu s unikátním číslováním v mincovní ploše. Sada jednodukátu s razidlem bude prodávána za cenu 83 725 Kč.

Cena celé sady čtyř dukátů se čtyřmi razidly bude stát 409 085 Kč.

REKLAMA

„Dukáty razíme ze zlata, které pochází od vídeňské mincovny, o ryzosti 986/1000, neboli 23,66 karátu “ říká předseda představenstva Pražské mincovny Pavel Trtík a dodává: „Dukáty se v českých a moravských zemích razí v této ryzosti již více než 700 let. Tato tradiční ryzost je připomínkou prosperity českých zemí za vlády Karla IV.“

Číslované dukáty se u nás dosud razily jen jednou, v roce 1923 v počtu 1000 ks.

Pro Pražskou mincovnu se tato výjimečná a technicky náročná ražba stala inspirací k vydání novodobých číslovaných Svatováclavských dukátů. Desetkrát nižší náklad, pouhých 100 kusů je symbolickou připomínkou 100 let od vzniku ČSR, kterou v tomto roce slavíme. Realizace projektu byla zahájena roku 2013, kdy jsme slavili 20 let vzniku České republiky. Náročná práce na zhotovení všech razidel dukátu a jeho násobků trvala bezmála pět let.

Legendární kníže Václav je nejzobrazovanější historickou postavou na českých mincích, medailích a pečetidlech. Jeho podobizna se začala pravidelně objevovat už na denárech z dob knížete Jaromíra (1004 – 1012), jako jezdec na koni začal být Václav zobrazován za vlády Vladislava II. (1140–1172), později slávu světce šířily zlaté dukáty.

REKLAMA

Ke znovuoživení svatováclavského kultu u nás došlo brzy po rozpadu rakousko-uherské monarchie a vzniku Československé republiky. Prvorepublikové Svatováclavské dukáty byly první.

zlaté mince Československa a razily se na Slovensku v Kremnici. Byly to obchodní mince, které stejně jako medaile neměly stanovenu nominální hodnotu. Vydání prvního svatováclavského dukátu se setkalo s velkým zájmem československé veřejnosti a jen těch nejmenších dukátů, bylo v letech 1923-1939 prodáno na čtyři sta tisíc.

Tisková zpráva: Pražská mincovna

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *