Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Studie: Rozmach sdílené ekonomiky nepůjde bez technologického pokroku, zapojení uživatelů a posílení důvěry

Banky MasterCard 13.07.2017 | 10:27 0 Komentářů

Sdílená ekonomika se nemůže dále úspěšně rozvíjet bez technologického pokroku, zapojení zkušeností zákazníků a posílení důvěryhodnosti a transparentnosti. Podmínky dalšího rozvoje shrnula studie společnosti Mastercard nazvaná The Sharing Economy: Understanding the Opportunities for Growth (Sdílená ekonomika: Porozumění příležitostem k růstu).

Sdílená ekonomika je současným překotně rostoucím fenoménem, který umožňuje jednotlivcům sdílet ubytování, dopravu, nákup a prodej zboží, odborné služby na objednávku či pronajímat zboží. Sdílenou ekonomiku zná polovina Evropanů a každý šestý ji i vyzkoušel, zjistil Eurobarometr. „Sdílená ekonomika zažívá obrovský rozmach a přináší zásadní změnu způsobu, jakým fungují služby a prodej zboží,“ říká Ann Cairnsová, prezidentka společnosti Mastercard pro mezinárodní trhy.

Na budoucí vývoj sdílené ekonomiky budou mít podle studie zásadní dopad tři vzájemně propojené oblasti:

  1. Technologický pokrok podmínkou vyšší hodnoty pro spotřebitele

S příchodem nových možností v dostupnosti získají spotřebitelé i firmy vyšší hodnotu. Tuto širší dostupnost umožní rozvoj technologií, což povede ke zvyšování získané hodnoty díky vyšší míře využívání a snižování nákladů na přístup. Příkladem je technologie Blockchain, internet věcí (IoT) či umělá inteligence (AI), jejichž plné využití může způsobit posun od pasivního k aktivnímu: bude vzájemně propojeno stále více předmětů i lidí a spolu s tím se budou rozšiřovat možnosti sdílení i přínosy této dostupnosti.

  1. Větší důvěryhodnost a transparentnost

Důvěra zůstává zásadním předpokladem sdílené ekonomiky. Přirozeně se bude zvyšovat v závislosti na tom, jak se bude sdílená ekonomika rozrůstat a lidé si navyknou využívat produkty a služby, které s sebou sdílená ekonomika přináší. Skutečné důvěryhodnosti lze však dosáhnout pouze s lepší regulací a pokrokem v technologiích. Společnost se přizpůsobuje novým obchodním modelům a spolu s tím se bude muset regulace proměnit z reaktivní na proaktivní, aby dokázala lépe chránit spotřebitele, poskytovatele i samotné platformy sdílené ekonomiky. Nejen že taková regulace bude poskytovat sociální pojistku, ale umožní také regulátorům těžit z hodnot, které svou činností vytvoří.

  1. Širší a aktivnější zapojení uživatelů

Stále širší zapojení uživatelů a jejich zkušenosti a poznatky budou mít pro růst a rozvoj sdílené ekonomiky zásadní význam. Pro lídry v oboru je nezbytný proto, aby dokázali přitáhnout zákazníky a nadále zachovat a rozvíjet svou legitimitu. Aby se tak stalo, musejí platformy sdílené ekonomiky přijmout zpětnou vazbu veřejnosti, poskytovat bezproblémové transakce, přenést kontrolu nad osobními daty na jednotlivce a bez ohledu na technologický pokrok nikdy neztratit svůj lidský přístup.

Společnost Mastercard se snaží o to, aby veškeré její produkty, řešení a služby byly dostupné ve stejném digitálním prostoru, kde se pohybují jejich uživatelé po celém světě. Vytváří proto bohaté, inovativní, snadno použitelné a bezpečné způsoby odesílání i přijímání plateb prostřednictvím všech dostupných kanálů a zařízení a přispívá tak k vytvoření nové definice celosvětového obchodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.