Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Studie MasterCard: Praha je na 22. místě turisticky nejatraktivnějších měst světa

Investice MasterCard 14.07.2014 | 09:46 0 Komentářů

Londýn je podle žebříčku Global Destinations Cities Index nejnavštěvovanějším městem světa

Podle studie MasterCard® Global Destinations Cities Index 2014, která analyzuje cestovní ruch jednotlivých metropolí, se Londýn již potřetí za čtyři roky umístil na prvním místě žebříčku nejvíce navštěvovaných destinací. Žebříček, který byl letos sestaven již pošesté, udává pořadí 132 světových metropolí z hlediska celkového počtu jejich zahraničních návštěvníků a útraty.

Hlavní město České republiky, Praha, se umístilo na 22. místě nejatraktivnějších měst světa a v rámci Evropy je na 9. místě.

První pětici nejnavštěvovanějších měst doplňují Bangkok, Paříž, Singapur a Dubaj. Tato města těží z nárůstu zahraniční turistiky díky rozmachu střední třídy, z inovací v oblasti pohodlného cestování a z rostoucí potřeby služebních cest. Index dále naznačuje, že tento vzestup bude pokračovat.

Studie předpovídá, že v roce 2014 navštíví Londýn 18,7 milionu zahraničních návštěvníků, což je o 300 000 více, než kolik jich loni navštívilo Bangkok, nejnavštěvovanější město roku 2013. Očekávaná návštěvnost ostatních měst z první pětice vypadá následovně:

  • Bangkok – 18,37 milionu návštěvníků
  • Paříž – 15,57 milionu návštěvníků
  • Singapur – 12,47 milionu návštěvníků
  • Dubaj – 11,95 milionu návštěvníků

Podle studie můžeme letos v Praze očekávat 4,9 milionů návštěvníků, což je o 1,1 milionu více než v roce 2009 a o 400 000 více než loni. V celosvětovém žebříčku Praha obsadila 22. místo a v rámci Evropy se umístila na 9. místě. V oblíbenosti tak předčila například Berlín, Madrid či Varšavu.

„Letošní žebříček potvrzuje, že světové metropole nadále zůstávají důležitými centry podnikání, kultury a ekonomiky. Očekáváme, že v Praze turisté celkově utratí během jednodenního pobytu až 3,8 milionů dolarů. Díky velké akceptační síti mohou zahraniční návštěvníci jednoduše platit kartou, což je mnohem bezpečnější než cestovat s hotovostí,“ říká Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro Českou republiku a Slovensko.

„Díky MasterCard a Transport for London mají turisté i obyvatelé Londýna možnost platit jízdné bezkontaktní platební kartou nebo mobilem. Automaticky tak vždy mají cenově nejvýhodnější jízdenku a nemusí se obávat revizorů. Věřím, že to nebude dlouho trvat a stejně efektivní řešení budeme realizovat i Praze,“ dodává Miroslav Lukeš.

Trendy v cestování

Z globálního pohledu můžeme sledovat několik základních trendů, mimo jiné:

  • Dálný východ – v tomto regionu se nachází polovina z deseti nejnavštěvovanějších destinací; poprvé se mezi ně dostal jihokorejský Soul.
  • Evropa – 67 procent zahraničních návštěvníků Londýna letos tvoří lidé z ostatních evropských zemí, což je znakem posilování evropské ekonomiky.
  • Latinská Amerika – Lima proměnila svůj potenciál nejrychleji rostoucího města roku 2013 ve své letošní prvenství na žebříčku v rámci Latinské Ameriky.
  • Střední východ a Afrika – jedním z nejrychleji rostoucích měst první světové desítky je Dubaj, která má nakročeno k tomu, aby do pěti let překonala Paříž i Singapur.
  • Severní Amerika – tento region si od vzniku žebříčku vede poměrně vyrovnaně a pro letošní rok se předpokládá, že nejrychleji z amerických měst poroste Chicago.

Nejnavštěvovanější evropská města

mastercard-studie

Zdroj: MasterCard Global Destination Cities Index 2014

O žebříčku MasterCard Global Destination Cities Index

Žebříček nejnavštěvovanějších destinací světa MasterCard Index of Global Destination Cities udává pořadí měst z hlediska celkového počtu jejich zahraničních návštěvníků a jejich zahraniční útraty v těchto destinacích a poskytuje přehled o vývoji počtu návštěvníků a cestujících na rok 2014.

Počet zahraničních návštěvníků a jejich zahraniční útrata se pro každé ze 132 měst zařazených na žebříček vypočítává z veřejně dostupných dat pomocí speciálních algoritmů. Z hlediska cílových měst se zvláštní pozornost věnuje vyloučení vlivu přestupů v městech jako Singapur, Amsterdam či Frankfurt.

Uvedený žebříček a průvodní zprávy nevycházejí z údajů společnosti MasterCard o objemech a transakcích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.