Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Středoevropské devizové trhy na úvod týdne v klidu

Investice 25.07.2016 | 22:45 0 Komentářů

První pracovní den nového týdne byl na středoevropských devizových trzích ve znamení klidného kurzového vývoje. Česká koruna se držela přilepená k hodnotě 27,02 CZK/EUR, stejně tak stagnoval polský zlotý. Maďarský forint zaznamenal mírné zhodnocení v rozsahu zhruba třetiny procenta.

Zveřejněné sentiment indikátory poukázaly na prozatím minimální dopad referenda ve Velké Británii na náladu spotřebitelů a podnikatelů.V Maďarsku nálada obou těchto skupin v červenci ve srovnání s červnem vzrostla. V Česku bylo zlepšení nálady patrné v podnikatelském sektoru. Za tím zřejmě stojí velmi dobrá situace v automobilovém průmyslu, který těží ze silné poptávky zejména v eurozóně. Naopak důvěra českých spotřebitelů klesla, a to téměř na dvouleté minimum. Jak uvádí ČSÚ, mají lidé obavy ze zhoršení ekonomické situace. To může být důsledkem nejistoty ohledně brexitu a jeho možného efektu na českou ekonomiku. Ani to ale nic nemění na faktu, že spotřeba domácností je a zůstane pro zbytek letošního roku i pro rok 2017 hlavním tahounem hospodářského růstu. Důvodem je zejména zlepšující se trh práce, což se projevuje ve zvyšující se zaměstnanosti i zrychlování tempa růstu mezd. Tyto trendy jsou patrné v celém regionu. Dnes oznámená míra polské nezaměstnanosti spadla v červnu v souladu s očekáváním na 8,8 %. To představuje nejlepší výsledek od roku 1991.

Ekonomický kalendář zítřejšího dne je pro středoevropský region prázdný. Zasedat ovšem bude maďarská centrální banka. Změnu v nastavení měnové politiky neočekáváme. Cyklus snižování úrokových sazeb v Maďarsku byl již ukončen. Pokud bude potřeba měnové politiky dále uvolnit, půjdou centrální bankéři cestou omezení ukládání depozit u centrální banky s cílem motivovat maďarský bankovní sektor k větší úvěrové angažovanosti.

JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom, vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.