Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Střední Evropa zůstává ekonomicky stabilní, Rusko je z nejhoršího venku, shodují se finanční profesionálové

Investice 02.09.2015 | 12:02 0 Komentářů

Z nejnovějšího průzkumu mezi finančními profesionály vyplývá, že Rusko je po ekonomické krizi znovu na vzestupu. (Tisková zpráva: ACCA)

Sankce ze strany EU, nižší výnosy z ropného průmyslu a neutuchající boje na východě Ukrajiny způsobily na několik měsíců velké potíže Rusku a jeho ekonomice. Nyní se zdá, že se ruská ekonomika dostala z nejhoršího v první polovině roku 2015, ve střední a východní Evropě je ekonomická situace takřka beze změn. Tyto a další výsledky přinesl Globální výzkum ekonomických podmínek (GESC) organizovaný ACCA (Asociace certifikovaných účetních) a IMA (Institut manažerských účetních).

Firmy zapojené do průzkumu ohlásily ve druhém čtvrtletí letošního roku prudký nárůst důvěry v Rusko, a to v souvislosti s přechodným nárůstem cen ropy, jenž pomohl také hodnotě rublu. Ačkoli se GECS i ostatní průzkumy shodují na tom, že spotřebitelská důvěra se ve srovnání s počátkem roku 2015 zvýšila, mluvit o skutečném zotavení Ruska je ještě předčasné. Krátce před ukončením tohoto průzkumu totiž došlo k prodloužení sankcí EU a dohoda mezi Spojenými národy a Íránem způsobila spirálovitý pokles cen ropy.

Střední a východní Evropa se jako celek nachází oproti Rusku ve stabilnější situaci. Trvalé zlepšování situace v západní Evropě pomohlo především zemím s nearshoringovými centry (nearshoring je jeden ze způsobů outsourcingu, fungující na mezinárodní bázi, pozn.), mezi které patří například Maďarsko, kde se v posledním roce zvýšilo povědomí o rizicích, jež představují zdlouhavé a těžko kontrolovatelné řetězce zásobování.

Z globálního hlediska prochází ekonomika těžkým, nestálým obdobím plným velkých adaptačních změn. Jen ve druhém čtvrtletí 2015 došlo k neúspěšnému zvýšení ceny ropy, několika očekávaných i neočekávaných snížení sazeb ze strany centrálních bank, oživení spotřebitelské nálady v západním světě a pádu burzy v Číně. Díky těmto událostem došlo podle GESC ve druhém čtvrtletí 2015 ke stabilizaci podnikatelské důvěry.

Naopak oslabení důvěry lze dát do souvislosti se situací největších světových ekonomik. Mnohé firmy v USA zasáhly silné sněhové bouře, výpadky v provozu přístavů a důsledky plynoucí ze silného postavení dolaru. Oproti tomu Čína čelila zpomalování ekonomiky v prvním čtvrtletí a přehřátí akciového trhu ve čtvrtletí druhém. Právě zpomalení ekonomiky v Číně je faktor, který zasáhne hlavní světové vývozce komodit nejsilněji.

Téměř polovina účastníků průzkumu očekává, že vládní výdaje se v průběhu dalších pěti let zvýší, 35 % respondentů je přesvědčeno o opaku. Průzkum také ukázal, že firmy nejistou ekonomickou situaci neustále řeší urychleným snižováním počtu zaměstnanců. V uplynulém čtvrtletí 41 % firem propouštělo nebo alespoň pozastavilo nábor nových zaměstnanců, což je skoro dvakrát tolik než počet firem, jež ve stejném období nové lidi přijímaly. Největším problémem z globálního hlediska bylo zvyšování nákladů, jehož dopadů se obávalo 46 % respondentů, více než třetina velkých firem s přeshraničními dodavatelskými řetězci pak vidí problém v pohybech směnných kurzů.

Souvislost mezi důvěrou ve stav ekonomiky a ochotou nabírat nové zaměstnance se v globálním rámci značně liší. Například v Severní Americe počet firem vytvářejících nová pracovní místa ve skutečnosti převyšuje počet firem pozitivně nahlížejících na vývoj ekonomiky. Naproti tomu v Jižní Asii a Africe se hlubší důvěra do nových investic v lidské zdroje zatím nepromítla. To je odrazem určité míry nejistoty, pokud jde o udržitelnost růstu v regionech, jež jednak bojují s vnitřními problémy a jednak jsou daleko víc ohrožené a zranitelné působením vnějších vlivů.

Faye Chua, ředitelka Business Insights v ACCA, řekla: „Čína je od globální finanční krize v roce 2008 považována za motor světové ekonomiky. Avšak restabilizace pevných základů ekonomik Spojených států a západní Evropy opět ukazuje jako tahouna poptávky západní spotřebitele. Podíváme-li se na další čtvrtletí, podnikatelská důvěra by měla v důsledku příznivých ekonomických zpráv z USA a Číny stoupat. Stále je ovšem ve hře značný počet faktorů, které mohou situaci ovlivnit. Americká centrální banka pravděpodobně zvýší úrokové sazby ještě před koncem čtvrtletí, což by mohlo zesílit současné měnové trendy.

„Výsledky schůzky členů OPEC týkající se omezení těžby ropy, to, jak se indickému premiérovi Mondimu povede zavádět reformy, stejně jako pokračující jednání mezi Řeckem a zbytkem Eurozóny, to vše může mít v druhé polovině roku 2015 obrovský dopad na podnikatelskou důvěru,“ uzavřela Faye Chua.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.