Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

STŘEDNÍ EVROPA HLÁSÍ ZPOMALENÍ TEMPA RŮSTU PRŮMYSLOVÝCH OBJEDNÁVEK

Investice 02.05.2016 | 11:34 0 Komentářů

STŘEDNÍ EVROPA HLÁSÍ ZPOMALENÍ TEMPA RŮSTU PRŮMYSLOVÝCH OBJEDNÁVEK, COŽ JE NA POČÁTKU LETOŠNÍHO DRUHÉHO ČTVRTLETÍ NEPŘÍZNIVÁ ZPRÁVA.

Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu v dubnu soudě dle průzkumu PMI zpomalil: třetí měsíc v řadě.

Průzkum PMI tak hlásí, že růst aktivity v českém zpracovatelském průmyslu byl v dubnu nejslabší nejen od počátku letošního roku, ale dokonce až od prosince roku 2014.

V dubnu samotném se zpomalilo tempo růstu jak průmyslové výroby, tak nových objednávek. V případě exportních objednávek byl pak růst zcela nepatrný: nejpomalejší za uplynulých 35 měsíců.

Jakkoliv je PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu na úrovni 53,6 s přehledem nejvyšší nejen v rámci středoevropského regionu, ale také výrazně nad úrovní PMI indikátoru pro zpracovatelský průmysl v eurozóně, tak dubnový průzkum přinesl zklamání. Minulý měsíc bylo možno hledět s určitou nadějí na signály z Číny a USA, kde průzkumy v průmyslu naznačovaly oživení růstu aktivity. V dubnu se ale tyto signály nepotvrdily a především se zatím nepřelévají do průmyslové aktivity v Evropě, což platí jak pro eurozónu, tak pro středoevropský region.

Další země středoevropského regionu hlásí za duben smíšené signály, celkově ale také nic superlativního. PMI indikátor se mírně zlepšil v případě maďarského zpracovatelského průmyslu: u 51,7 na 52,2, což je ale i tak druhá nejslabší úroveň zaznamenaná od počátku letošního roku. Zároveň maďarský průmysl hlásí zpomalení tempa růstu objednávek. V případě Polska se PMI naopak nečekaně zhoršil: klesl z 53,8 na 51,0, což je po lednu druhá nejslabší úroveň v letošním roce. Polský zpracovatelský průmysl hlásí zpomalení růstu jak výroby, tak nových objednávek a zaměstnanosti.

Sečteno a podtrženo: aktivita ve zpracovatelském průmyslu napříč středoevropským regionem sice roste, ale duben je v rámci letošního roku v tomto ohledu podprůměrný. Nepříznivou zprávou je především klesající tempo růstu průmyslových objednávek. Zpomalení tempa růstu nových objednávek je patrné nejen v tuzemském průmyslu, ale také u zpracovatelů v Maďarsku a Polsku. Start do druhého čtvrtletí letošního roku tak není zrovna růžový a pro výkon zpracovatelského průmyslu ve středoevropském regionu bude do dalších měsíců klíčové, jak si povede průmyslová aktivita a obchod na globální úrovni. Oživení tempa růstu průmyslové výroby v USA, Číně a především pak v eurozóně, by bylo velmi žádoucí, duben samotný ale žádná velká pozitiva v tomto směru nepřinesl.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.