CZK/€ 24.515 -0,27%

CZK/$ 24.039 +0,06%

CZK/£ 29.128 -0,13%

CZK/CHF 25.109 -0,14%

02. 08. 2022

0 komentářů

Stoupá zájem o přesun aktiv do zahraničí. Investoři stále více zvažují geografické rozložení investic

 

V posledních třech měsících setrvale stoupá počet zákazníků, kteří chtějí alokovat své finanční prostředky či aktiva mimo středoevropský region. Vyplývá to z dat zákaznického oddělení dánské investiční banky Saxo Bank, která má v Praze centrálu pro střední a východní Evropu. Přesun části peněz do zahraničí dnes uvádí jako hlavní důvod pro otevření účtu v Saxo Bank zhruba každý desátý nový zákazník. 

Nejsilněji tuto tendenci vidíme u klientů v Pobaltí a Polsku, ale i v České republice. Lidé v těchto zemích nejcitlivěji vnímají, co se děje na Ukrajině, a snaží se zvýšit geografickou diverzifikaci svého majetku,“ říká Tomáš Daňhel, Senior Relationship Manager Saxo Bank, a doplňuje: „Tento fenomén má dvě roviny, jednak klienti chtějí mít fyzicky založené účty v bankách bezpečných jurisdikcí a dále při nákupech aktiv na finančních trzích preferují mimoevropské regiony.“

Právě na evropskou ekonomiku má válka na Ukrajině nejsilnější dopad. Proto lze pozorovat zvýšený zájem investorů o americké akcie či o asijské burzy.

Zdroj: Platforma SaxoTraderGO
Porovnání vývoje amerického indexu S&P500 a evropského indexu GER40

Vedle toho však válka a s ní spojené ekonomické dopady vytváří i zajímavé investiční příležitosti. Proto roste zájem investorů např. o akcie firem z těchto oblastí: komodity, které jsou často považovány za alternativu k zajištění proti inflaci (především společnosti  Shell PLC, Exxon Mobil Corporation, Mosaic Company, Glencore Pl, dále oblast obrany, která aktuálně představuje pro řadu investorů sektor s výrazným potenciálem k růstu (např.  společnosti Boeing. Co., Rheinmetall AG, Leonardo, BAE Systems, Lockheed Martin Corp.), případně kyberbezpečnost, která vytváří zajímavou investiční příležitost především vzhledem k všeobecně rostoucí závislosti na internetovém světě (společnosti jako Cloudflare, Nortonlifelock Inc., Palo Alto Networks Inc., Zscaler Inc., Fortinet Inc.). Avšak jak dodává závěrem Tomáš Daňhel, možnosti jednotlivých investičních košů Saxo Bank jsou široké.

Koše jsou tvořeny rovnoměrně vybalancovanými portfolii, aby investoři měli dostatečný prostor k uvážení toků/směřování akciového trhu. Celková metodika tematických košů spočívá v nalezení dlouhodobých a zajímavých témat s co největším počtem firem, které se zaměřují pouze na jeden produkt či službu, a mají dostatečný počet obchodovatelných nástrojů na obchodních platformách společnosti,“ uzavírá Tomáš Daňhel.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.