Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Status quo (komentář k vývoji cen ropy Brent – 1M futures v týdnu od 27. do 31. října 2014)

Investice Sberbank 03.11.2014 | 10:02 0 Komentářů

I když to při letmém pohledu na cenovou křivku nemusí být úplně zjevné, trh na cenové houpačce zůstal. Cena Brent-u sice v uplynulém týdnu už nelétala jeden den nahoru a druhý dolů, ale to bylo asi tak všechno, co se změnilo. Pouhé zachování status quo přitom nemusí být pro trh – po více než čtyřměsíční divoké jízdě směrem dolů –, úplně špatnou zprávou.

Nehledě na každodenní kolísání cen přinesl předchozí týden na neklidný trh přece jen trochu stability. Brent předchozí pátek uzavíral na 96,13 za barel a za předcházejících pět dní ztratil pouze nepatrné 3 centy.

Pondělní obchodování bylo touto cenovou korekcí ještě poznamenané. Navíc s vydatnou podporou pesimistické projekce z dílny investiční banky Goldman Sachs, která svůj odhad průměrné ceny pro 1. čtvrtletí 2015 srazila ze 100 na 85 USD za barel.

I tento medvědí impuls však poměrně rychle odezněl a z pondělních 85,83 USD se cena černého zlata odrazila opět vzhůru. V úterý ji táhl výš optimismus šířící se z akciových trhů a ve středu na více než jednodolarový vzestup na 87,12 USD stačilo, že růst zásob ropy v USA po dvou týdnech silného růstu zpomalil.

Celkovou křehkost trhu znovu připomenul čtvrtek, kdy všeobecně očekávané ukončení politiky kvantitativného uvolňování ze strany americké centrální banky a následné posilnění dolaru stlačily Brent na 86,24 USD.

Navzdory deficitu prorůstových faktorů na trhu stále víc účastníků zastává názor, že všechny klíčové fundamenty, které táhly v uplynulých týdnech a měsících ropu dolů, jsou už v aktuální ceně promítnuté. Pokud by tomu tak bylo, mohly by být uplynulé dva nervózní týdny předci jen předzvěstí opatrné stabilizace. 

Miroslav Kňažko, Senior Research Analyst, Sberbank Europe AG

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.