Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Státní hospodaření v únoru vykázalo výrazný schodek

Investice 01.03.2019 | 14:14 0 Komentářů

Státní rozpočet za první dva měsíce tohoto roku skončil schodkem ve výši 19,9 mld. Kč, přičemž ještě loni za stejné období vykázal přebytek téměř 26 mld. Kč. Jedná se o největší negativní saldo prvních dvou měsíců v roce za posledních 8 let. Důvodem tohoto propadu jsou především vyšší mandatorní výdaje, způsobené růstem důchodů i platů vypláceným státním zaměstnancům i nárůst investic především těch spolufinancovaných s Evropskou unií.

Nižší jsou ale i příjmy za leden a únor a to díky vysoké srovnávací základně, kdy příjmy na začátku loňského roku byly ovlivněny mimořádným doplatkem z fondů EU vztahujících se k programovému období 2007 – 2013. Naopak příjmy z daní včetně pojistného na sociální zabezpečení opět na konci února vzrostly o 4,5 mld. Kč oproti loňskému roku signalizujíce, že státní rozpočet nadále těží z dobré ekonomické kondice, především z utaženého trhu práce. Jen na dani z příjmů fyzických osob se vybralo o 2,3 mld. Kč, tj. o téměř 11 % více než před rokem.

Jak jsme napsali v našich Ekonomických výhledech (http://bit.ly/2BjZG8R), vidíme pro letošek rizika na straně hlubšího schodku. Zpomalení ekonomiky povede ke slabšímu růstu příjmů, a kromě již zmíněných vyšších mandatorních výdajů, vláda plánuje i výrazné zvýšení investiční aktivity.

Monika Junicke
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.