Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Státní dluh na konci září klesá, jak jsme očekávali. Prodeje dluhopisů ale nyní opět vzrostou

Makro 02.10.2017 | 07:17 0 Komentářů

Státní dluh (dluh centrální vlády) podle našich předběžných výpočtů dnes ke konci září a celého třetího čtvrtletí poklesl na zhruba 1609 miliard korun. Byl by tak o cca čtyři miliardy menší než na konci loňského roku a zároveň o cca 180 miliard nižší oproti letošnímu červnu.

Naplnil se tak plán Ministerstva financí, o kterém jsme psali v uplynulých měsících. Obrysy této strategie nastínila květnová tisková konference tehdejšího ministra financí A. Babiše. Na této tiskové konferenci byl představen graf vývoje státního dluhu po čtvrtletích, kde po výrazném růstu v Q1 a Q2 byl předpokládán pokles právě v Q3 a Q4.

Aby toho ministerstvo docílilo, naplánovalo pro druhý a především třetí kvartál velmi nízké emise státních dluhopisů. Zároveň všechny pokladniční poukázky (velmi krátkodobé dluhopisy), ze kterých ministerstvo profitovalo díky záporným výnosům, byly prodávány jen se splatnostmi do konce září. Poslední aukce poukázek se navíc uskutečnila v srpnu.

Ve zbytku roku bude muset ministerstvo s prodejem dluhu podle našich očekávání opět zrychlit. V listopadu bude totiž muset stát splatit starý dluhopis v objemu 70 miliard korun, na což si podle našich odhadů oněch 70 miliard půjčí. Pro ministerstvo se ale nevyvíjí příznivě výnosy dluhopisů. Výnos desetiletého dluhopisu v posledních dnech vystoupal až na 1,30 %, nejvyšší hodnotu od srpna 2014 (z hodnot pod 1 %, kde se nacházel po většinu roku). Prodeje státního dluhu s delší splatností tak nyní budou pravděpodobně o něco dražší než v minulých měsících.

Na scénu se vrací i pokladniční poukázky, přičemž všechny jejich prozatím naplánované emise mají splatnost do konce roku. Ministerstvo už ostatně tento týden s opětovným prodejem státního dluhu začalo. Středeční aukce dluhopisů a dnešní aukce pokladničních poukázek však ovlivní výši dluhu až na začátku října (ve čtvrtém čtvrtletí), kdy dojde k vydání poptávaných obligací.

MAREK DŘÍMAL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.