Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Statistika cen výrobců je pro bankovní radu argumentem…

Investice 18.05.2018 | 10:13 0 Komentářů

Ceny průmyslových výrobců v dubnu meziročně stagnovaly a nezopakovaly tedy alespoň mírný meziroční růst, jenž byl vykázán v březnu.

Výsledek ale nevnímám jako překvapení, neboť mimo jiné vývoj cen v potravinářském průmyslu působí jako tlumič celkového růstu cen výrobců a tento faktor se v dubnu projevil výrazně. Ve směru slabšího růstu výrobních cen v průmyslu působily také ceny kovů.

Ceny zemědělských výrobců vykázaly v dubnu bezmála dvouprocentní meziroční pokles: tato tendence by měla v dalších měsících pokračovat, což se projeví i ve finálních cenách potravin. Ceny potravin by měly zejména v průběhu letošního druhého pololetí působit jako faktor tlumící celkovou meziroční inflaci v české ekonomice.

Otázkou ale zůstává, nakolik se na letošní úrodě může negativně projevit stávající sucho: slabší úroda by znamenala, že růst cen potravin může být ve zbytku letošního roku výraznější, než co se momentálně předpokládá.

Každopádně ale lze konstatovat, že jak ceny průmyslových výrobců, tak výrobní ceny v zemědělství hlásí za duben slabší inflační tlaky, respektive v případě cen v zemědělství výraznější pokles, než s jakým pro letošní druhé čtvrtletí počítá prognóza ČNB.

Statistika cen výrobců je tak pro bankovní radu argumentem, aby se zpřísňováním měnové politiky nespěchala a úroky nechala beze změny i na příštím zasedání koncem června. Nicméně, vývoj cen ropy a slabší koruna se v dalších měsících začnou na cenách průmyslových výrobců projevovat a tento cenový indikátor by se měl vrátit k meziročnímu růstu již v květnu. Právě skutečnost, že koruna poměrně výrazně zaostává za předpoklady ČNB, povede dle mého názoru k růstu úrokových sazeb již na srpnovém zasedání bankovní rady.

Očekávám, že ČNB svou repo sazbu zvýší o čtvrt procentního bodu, tedy na 1,00 %, nejspíše právě na srpnovém zasedání a na jednoprocentní úrovni by pak repo sazba mohl setrvat po zbytek letošního roku.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.