Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Statistici překvapili přehodnocením českého HDP

Investice 30.11.2018 | 16:49 0 Komentářů

Poté, co předběžný odhad českého HDP za třetí čtvrtletí zklamal trh slabým růstem, dnešní zpřesněný odhad špatný dojem z výkonu české ekonomiky napravil. Ukázalo se, že HDP oproti předchozímu čtvrtletí přidal 0,6 %. Přispěly k tomu rostoucí investice a domácí spotřeba. Naopak čistý vývoz držel dynamiku českého hospodářství zkrátka. V tom se projevilo zahraniční zpomalení, zejména pokles v Německu, na které je česká ekonomika silně navázaná. Ostatní středoevropské ekonomiky přitom rostou mnohem rychleji, jejich mezičtvrtletní dynamika v Polsku Maďarsku i na Slovensku přesahují 1 %. Více jsme o dnešních číslech HDP napsali zde http://bit.ly/2FPISeC.

Česká koruna těsně po zveřejnění revidovaných čísel nevěděla, kterým směrem se vydat. Nejprve oslabila až do blízkosti šestadvacítky, poté se ale její kurz stabilizoval poblíž 25,95 CZK/EUR. Není totiž jasné, jak silnější ekonomika ovlivní uvažování ČNB. Na jedné straně znamená menší riziko dlouhodobějšího zpomalení, které by zastavilo růst úrokových sazeb. Na druhé straně to značí vyšší produktivitu a menší nákladové tlaky z trhu práce.

V Polsku zatím překvapila nízká čísla inflace, a to 1,2 % oproti očekávaným 1,6 %. To poslalo polský zlotý na slabší úrovně, určitě to totiž oddálí utahování měnové politiky ze strany polské centrální banky. Maďarský forint se tak dnes stal nejnudnější měnou regionu, když se za celý den téměř nehnul od svých ranních hodnot.

JAKUB MATĚJŮ, KOMERČNÍ BANKA

Tagy ČNB HDP Koruna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.