Pondělí 23. listopadu. Svátek má Klement.

Stát úspěšně buduje likviditní val

Předběžný odhad HDP, který dnes zveřejní statistický úřad, naznačí, nejenom jak tvrdě na ekonomiku dopadly restrikce a odstávky zavedené v polovině března, ale rovněž napomůže „vyladit“ odhad vývoje ekonomiky pro celý letošní rok. Ten je mimochodem docela důležitým parametrem používaným při konstrukci státního rozpočtu a de facto plánování likviditní potřeby státu na finančních trzích. Už v tuto chvíli je jasné, že bude rekordní, i když nikoliv jen v důsledku samotné recese, ale i schválených a dosud se ještě rýsujících státních podpor, které ovlivní jak výdajovou stranu, tak i tu příjmovou.

Prozatím se stát, tedy Ministerstvo financí snaží vytvořit velký likviditní val a je při tom nepochybně úspěšné. Od začátku roku už prodalo dluhopisy v hodnotě 380 mld. korun hrubého, takže když odečteme všechny letošní splatné bondy, má vlastně už 200 mld. k dobru. Vedle toho nemůžeme zapomenout ani na fakt, že si MF půjčilo dalších 114 mld. ve formě krátkodobých pokladničních poukázek, kterými se obvykle průběžně financuje deficit hospodaření v aktuálním roce. Jak je vidět na síle poptávky, stát nemá problém si na finančních trzích půjčovat ani z pohledu částky samotné a vlastně není zatím omezen ani délkou splatnosti. Vidět to bylo třeba při poslední aukci jedenáctiletého papíru, kde poptávka šestinásobně převýšila prodaný objem tohoto dluhopisu.

Navzdory rekordní finanční potřebě státu přitom výnosy státních dluhopisů dál padají i bez toho, že by ČNB musela na tento trh (v rámci svého nového dočasného mandátu) vstoupit. Prozatím stačila samotná skepse finančních trhů, které začaly počítat s delším obdobím velmi nízkých úrokových sazeb, a rovněž i zprávy ze samotné centrální banky, kde se v rámci přípravy diskuse o nekonvenčních opatřeních má hovořit také o záporných sazbách. K tomuto experimentu na našem území nejspíš nedojde, ale hned další zvažovaná varianta – oprášení kurzového režimu – už tak pozitivně pro dluhopisový trh nevyznívá. Už třeba proto, že ho mají ze 40 % v rukou zahraniční investoři…

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.