Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Stát plánuje v září prodat jen 12 miliard dluhopisů – zvyšuje se pravděpodobnost vyrovnaného rozpočtu

Investice 16.08.2016 | 09:07 0 Komentářů

Ministerstvo financí oznámilo plán aukcí státních dluhopisů na září. V posledním letním měsíci chce stát vydat až 12 miliard dluhopisů, tedy zhruba stejný objem jako v srpnu. Emisní aktivita byla letos prozatím nízká – ministerstvo podle našich výpočtů zafinancovalo jen necelých 40 % z letošních výpůjčních potřeb, které tvoří hlavně očekávaný schodek rozpočtu a suma splatných dluhopisů.

 

Přestože státní rozpočet vykazuje především v posledních měsících velmi dobré výsledky, předpokládáme na konci roku přehoupnutí bilance do deficitu zhruba 35 miliard korun (oproti rozpočtovanému schodku 70 miliard korun). Tento odhad ale závisí především na trajektorii výdajů. Plánované zahájení infrastrukturních staveb, které získaly výjimku na staré posudky EIA, by mohlo vést k přesunům peněz do státních fondů apod. Je však také možné, že rozpočet skončí s vyrovnaným hospodařením, pokud se nepodaří investiční aktivitu státu obnovit. Tomu nasvědčuje i dnes zveřejněný dluhopisový kalendář (stát by prostě potřeboval méně peněz z dluhopisů).

Potenciální náklady zadlužování přitom nadále klesají. Výnos desetiletého dluhopisu se dnes dostal na 0,31 %, tedy jen kousek od historicky nejnižší úrovně 0,30 % zaznamenané v březnu. Důvodem je především vývoj na globálních trzích, tedy pokles výnosů německých či amerických dluhopisů, který se přelévá i na český trh.

MAREK DŘÍMAL
Ekonom
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.