Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Startup proplat.to roste. Loni uhradil 70 milionů korun, letos chce trojnásobek

Podnikání 25.03.2021 | 10:49 0 Komentářů

Koronavirus nahrává fintechu. Jakkoli je pro mnohé podniky v současných podmínkách složité fungovat, jsou firmy, které naopak za krize výrazně rostou. Jednou z nich je i startup, který je alternativou k bankovnímu úvěrování podniků. Přesto, že na trh přišel prakticky se začátkem krize, jen za loňský rok profinancoval faktury za 70 milionů. Ambiciózní plán na letošní rok hovoří o trojnásobku této částky a první měsíce mu dávají za pravdu. 

Jedním z důvodů úspěchu je zaměření se na segment živnostníků a menších firem, za výrazné urychlení růstu může částečně i vliv epidemie Covid-19. Mnoho menších společnosti bojuje u svých odběratelů s dlouhou splatností faktur. Online služba proplat.to takovou situaci dokáže řešit i v řádu minut. Na rozdíl od bank se proplat.to zaměřuje na menší firmy, které by u velkých finančních domů měly s vyřízením provozního financování nebo úvěru problémy. Jen za loňský rok, tedy v prvním úplném roce fungování firmy, profinancovali v proplat.to faktury v hodnotě 70 milionů. „I když jsme na trh vstupovali prakticky v době první vlny epidemie koronaviru, daří se nám kontinuální a velmi dynamický růst. Za první tři měsíce letošního roku jsme v našem systému zpracovali faktury v objemu odpovídajícímu třem loňským kvartálům. Pro letošní rok plánujeme, s ohledem na rychlý vývoj trhu, dosáhnout trojnásobku obratu minulého roku,“ vysvětluje Ivo Ščuka, spolumajitel fintechu proplat.to.

I z pohledu počtu zpracovaných faktur byl rok 2020 velkým úspěchem. V loňském roce proplat.to měsíčně zpracovalo průměrně zhruba 300 faktur. Dlouhodobě se proplat.to daří v autodopravě, logistice, především v rozvozu zboží pro velkoobchody ale i v průmyslu. Nyní v souvislosti s opatřeními a nutností home office a domácí výuky extrémně vzrostl zájem o službu financování faktur u informačních technologií obecně, především u dodavatelů repasované výpočetní techniky, notebooků či telefonů. „Boom tohoto segmentu je celoevropský, což znamená jednak nedostatek zboží a zároveň jeho zdražování. Navíc jde o komodity, které nejsou z pohledu bankovního úvěrování příliš pozitivně vnímány, což může být pro řadu živnostníků a malých firem nepřekonatelnou komplikací,“ říká Ivo Ščuka.

Dalším sílícím segmentem jsou pak živnostníci či menší společnosti, kterým se sice podařilo uzavřít lukrativní smlouvu s velkou korporací, ale často extrémně dlouhá splatnost faktur jim ztěžuje fungování a připravuje je o další zakázky a finanční zdroje. „V některých případech se setkáváme i se splatností delší než 100 dnů. Jakmile dojde ke schválení faktury v našem systému, je uhrazena v řádu minut, maximálně hodin,” dodává Ivo Ščuka z proplat.to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.