Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Stabilní nálada v ekonomice je v tomto období příznivou zprávou

Nálada v domácí ekonomice se v srpnu za pomoci především podnikatelů ve službách mírně zvýšila z předchozích 7,6 bodu na 8 bodů. Čeští spotřebitelé ztratili kousek optimismu, i tak ale zůstávají relativně příznivě naladěni.

Průmyslníci v srpnu ohodnotili podmínky v odvětví téměř stejně jako o měsíc dříve, když jejich indikátor vzrostl o pozvolných 0,3 bodu. Nezměnila se síla poptávky ani výhled pro výrobní aktivitu. Mírně klesly zásoby hotových výrobků, a právě to průmyslníkům zvedlo náladu.

Stavaři pokračovali v krocení svého pesimismu i v srpnu. Jejich měřítko nálady se od května neustále zlepšuje. Podnikatelé cítí zlepšující se poptávku a v důsledku toho čekají růst stavební činnosti i nábor nových pracovníků.

Spotřebitelé se aktuálně bojí více o vývoj ekonomiky, a především zhoršení situace na trhu práce. Kvůli tomu spotřebitelská nálada klesla o 2 body. V meziročním srovnání Češi přesto zůstávají optimisté.

Stabilita, respektive mírný růst nálady, je v současném geopolitickém napětí a těžko předvídatelném dopadu přijatých sankcí vlastně příznivou zprávou. Podnikatelé alespoň prozatím nepředpokládají, že by na ně dopad těchto opatření měl mít výrazně negativní dopad.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.