Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Srpnový zahraniční obchod – slabší než očekávaný růst vývozů i dovozů

Makro 06.10.2015 | 13:59 0 Komentářů

Srpnová data o zahraničním obchodu České republiky hlásí slabší než očekávaný růst jak vývozů, tak dovozů. To může znamenat, že se slabší růst rozvíjejících se ekonomik v čele s Čínou začíná přelévat i do střední Evropy. Pro definitivní verdikt na toto téma je ale třeba vyčkat na další data: jak z ekonomiky Číny, tak z Evropy.

Saldo zahraničního obchodu bylo v srpnu slabší, než se čekalo, respektive v národním pojetí byl dokonce vykázán nepatrný schodek zahraničního obchodu.

Hlavním poselstvím je ale dle mého názoru slabší než očekávaný růst jak vývozů, tak dovozů, což může být předzvěstí zpomalení tempa růstu aktivity v české ekonomice.

Česká ekonomika je učebnicovou ukázkou malé otevřené ekonomiky, závislé na vývoji mezinárodního obchodu.

Srpnová data hlásí meziroční pokles exportů do Číny o více než 13 % a samozřejmě se zde nabízí obava, zda se začíná projevovat výraznější a trvalejší zpomalení růstu čínské ekonomiky

Za zmínku stojí velmi slabé srpnové průmyslové objednávky, jež dnes ráno zveřejnilo Německo. Německé objednávky klesly druhý měsíc v řadě, zejména vinou slabší poptávky ze zemí vně eurozóny. Příčinou může být slabší hospodářský růst v Číně a pokud tato situace bude trvat i v dalších měsících, tak se slabší německé průmyslové objednávky přelijí také do slabších objednávek v českém průmyslu a do slabšího růstu exportů z české ekonomiky. Zatím ale stále platí, že průzkumy sentimentu v německém průmyslu (PMI ve zpracovatelském průmyslu, Ifo průzkum za měsíc září) naznačují, že průmyslové objednávky i celková aktivita v německém průmyslu by měly dále růst. Každopádně: vývoj objednávek a celkové aktivity v německém průmyslu bude důležitou předzvěstí dalšího vývoje v tuzemském (českém) průmyslu, jenž je výrazně exportně orientován.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.