Středa 20. října. Svátek má Vendelín.

Spotřebitelské úvěry byly v srpnu levnější než v červenci, průměrná úroková sazba klesla na 5,77 %

BankyPůjčky 29.09.2021 | 10:39 0 Komentářů

Průměrná sazba úvěrů na cokoli nabrala v srpnu po měsíčním výkyvu opět klesající směr. Jak ukázaly výsledky Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů, v porovnání s červencem se její hodnota snížila o 0,67 procentního bodu na 5,77 %. Podle odborníků by se však žadatelé o úvěr měli připravit na postupné zdražování úvěrů ze strany bank a úvěrových společností.

Ve druhém prázdninovém měsíci došlo u spotřebitelských úvěrů k opětovnému snížení průměrné sazby, které s výjimkou července pokračuje už čtvrtým měsícem. V srpnu se výše úrokové sazby meziměsíčně propadla o 0,67 p. b. na hodnotu 5,77 %, tedy na podobnou úroveň jako v srpnu o dva roky dříve. Odborníci však očekávají, že se situace v příštích měsících změní. Již nyní začínají některé banky působící na trhu mírně upravovat sazby spotřebitelských úvěrů směrem vzhůru.

„Z mého pohledu banky a úvěrové společnosti jednoznačně reagují na zvyšování základních úrokových sazeb ze strany České národní banky a současně se začínají připravovat na možné další zvyšování. Z dosavadních vyjádření členů bankovní rady je zřejmé, že na jejich nejbližším zasedání by mělo být oznámeno další zvýšení sazeb, a to razantnější, než na jaké jsme byli doposud zvyklí,“předpokládá Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Jednoznačnou obavou ČNB je rostoucí inflace, která se za srpen “přehoupla“ přes 4 %. Zvyšují se ceny zboží, služeb i energií, a nárůst úrokových sazeb je tak jedním z kroků, které by mohly pomoci situaci zlepšit a růst inflace zpomalit.

„Žadatelé, kteří se chystají vzít si spotřebitelský úvěr, by měli dlouhodobě počítat spíše s mírně vyšší sazbou, a tedy i dražšími úvěry. Pro takovou situaci bude třeba mít připravený silnější finanční “polštář“. Především by si ale měli uvědomit, že spotřebitelský úvěr má sloužit k řešení urgentních životních situací, nikoli k uspokojení krátkodobých tužeb a potřeb,“ upozorňuje Jan Hlinovský, ředitel pobočky OK POINT v Chomutově.

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do Indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je to, že se do statistiky dostávají pouze  skutečně  schválené  úvěry, a to bez výjimky všechny. Nemůže tak dojít ke zkreslení informací a Index není závislý na datech dodávaných třetími stranami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.