Středa 03. června. Svátek má Tamara.

Spotřebitelská inflace zrychlila potřetí v řadě

Makro 11.07.2018 | 10:22 0 Komentářů

V červnu spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,4 %. V meziročním srovnání se spotřebitelská inflace dostala na hodnotu 2,6 %. V obou případech je tak výsledek o desetinu nad očekáváním trhu a výrazně nad prognózou centrální banky. Za zrychlením inflace stojí hlavně vyšší ceny bydlení a pohonných hmot. Benzín je nejdražší od konce roku 2014. Naopak díky sezónním vlivům mírně poklesly ceny oblečení. Podle našich odhadů také mírně zrychlila jádrová inflace na 2,1 % r/r.

Už třetí měsíc v řadě pokračuje zrychlování inflace, která z počátku roku překvapila pomalou dynamikou. V květnu se už ale dostala nad cíl centrální banky, která pro celý rok počítala s úrovněmi mírně pod dvěma procenty. V následujících měsících očekáváme, že inflace mírně zpomalí díky vysoké srovnávací základně z předchozího roku, ale stále zůstane nad dvouprocentním cílem centrální banky. I nadále ji bude podporovat solidní stav ekonomiky, přehřívající se trh práce a v současnosti i slabší koruna nebo vyšší ceny ropy na světových trzích. Pro rok 2018 odhadujeme průměrnou míru inflace ke dvěma procentům.

Současné zrychlení spotřebitelské inflace podle našeho názoru zvyšuje pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb už na nejbližším srpnovém jednání ČNB. Měnové podmínky se od konce června, kdy centrální banka naposled zvýšila sazby, spíše uvolnily. Koruna od té doby oslabila k úrovni EUR/CZK 26,0 a inflace ukazuje potřebu dalšího zchlazení ekonomiky. Pro korunu je tak dnešní statistika inflace pozitivní zprávou.

František Táborský, analytik

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.