CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

24. 05. 2018

0 komentářů

Spotřebitelská důvěra láme rekordy

 

Celková důvěra v domácí ekonomiku se snížila z dubnových 15,8 bodů na 14,7 bodů. Saldo spotřebitelské důvěry však v květnu zdolalo další rekord a vyšplhalo až na úroveň 11,3 bodu. Oproti dubnu se spotřebitelé méně obávají zhoršení celkové ekonomické situace. Mírně se snížily i obavy ze zvýšení nezaměstnanosti. Obavy z růstu cen se nezměnily.

Loading 

Spotřebitelé tedy správně ohodnocují současnou ekonomickou situaci, která ve všech směrech vyznívá v jejich prospěch. Rostoucí mzdy, utlumená inflace i rekordně nízká nezaměstnanost, která se navíc ještě dále snižuje, hraje spotřebitelům do karet. Výdaje domácností tak budou i nadále hrát v růstu české ekonomiky klíčovou roli. Ta by v letošním roce měla přidat 3,8 %. Solidně by měly růst i investice, jak naznačuje vývoj důvěry podnikatelů. Ta sice v květnu klopýtla, když se její celkové saldo snížilo z dubnových 17,2 bodů na 15,6 bodů. I tak se ale stále jedná o velmi vysoké hodnoty. Za poklesem mohly stát obavy z obchodních válek, které nepříznivě dopadly i na indikátory důvěry v eurozóně.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kdy přijde krize

Přijde ekonomická krize?

Z médií i z vyjádření některých politiků stále dokola slýcháme, že se blíží další ekonomická krize. Je ale třeba se něčeho bát nebo je to jen nafouknutá bublina? Říká se, že recese je jedním z přirozených jevů ekonomiky a přibližně jednou za deset let se může objevit. […]

Text: Daniel Mareš

13. 12. 2019

Optimismus? Všeho do času a jenom, když bude důvěra

V posledních měsících se nám tady v zemi rozmáhá takový nepěkný nešvar. Začínáme být nebezpečně optimističtí. Nálada spotřebitelů se dostala skoro na úroveň roku 2005 a je sice horší, než byla na přelomu let 2007 a 2008, ale zdaleka nikoliv řádově. Zároveň je dramaticky lepší než během smutného počátku roku 2009.

Text: Luboš Smrčka

17. 09. 2014

Na akciových trzích vládne optimismus. Až příliš velký

Už je to tu zase. Prakticky ze všech stran se dnes v médiích objevují informace o tom, že akciové trhy jsou od začátku roku v dobré kondici, nejdůležitější indexy překonávají dlouhodobé maxima a akcie čeká skvělá budoucnost. Akciím věří skoro všichni a také je ve velkém nakupují. Je to příležitost k nákupu? Spíše ne.

Text: Daniel Kuchta

23. 01. 2013


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *