Středa 22. září. Svátek má Darina.

Spotřebitelé v euforii

Makro 24.10.2016 | 16:01 0 Komentářů

Nálada v české ekonomice se i v tomto měsíci opět mírně zlepšila. A téměř na maximum se dostává i spotřebitelský optimismus. V předstihu se tak znovu potvrzuje, že kondice ekonomiky zůstává velmi solidní a ekonomika neztrácí tempo ani po vyčerpání mimořádných stimulů z předchozího roku. 

Výrazně se zlepšila nálada českých spotřebitelů, která se dokonce dostala těsně do blízkosti svého historického maxima. Co je za optimismem, není až tak těžké najít. V první řadě jde o to, že se lidé méně bojí nezaměstnanosti a inflace. Vzhledem k pozitivnímu vývoji na trhu práce, kde na jedné straně soustavně roste nabídka volných pracovních míst a na druhé straně zrychluje růst nominálních (a nakonec i reálných mezd), to není až takové překvapení. Jde spíše o další potvrzení faktu, že lidé stále více pociťují ekonomický růst i ve svých peněženkách, respektive ve své celkové finanční pozici. Dává jim to větší jistotu při nakupování a investování. Ostatně boom realitního trhu je s tímto trendem silně spojený.

V našem největším odvětví – v průmyslu – se tentokrát nálada mírně snížila. Pozitivní ovšem je, že toto dílčí zhoršení jde na vrub lehce slabšímu hodnocení současné situace v průmyslu, zatímco zakázkové knihy jsou stále plnější a očekávání růstu domácí i zahraniční poptávky se dále zvyšují. Současně dochází k růstu využití kapacit, které podle statistického úřadu dosáhlo téměř 85 %. Zde se už dostáváme do těsné blízkosti maxim dosahovaných v této fázi cyklu. Na druhou stranu by někdo mohl říct, že je to stále hluboko pod možnostmi – jak ukazuje zkušenost z let 2007–8. S ohledem na to co se děje například v ocelářském průmyslu, je současných 84,7 % velmi slušný výsledek. Už při tomto výkonu firmy stále obtížněji hledají nové zaměstnance a mimochodem jejich nedostatek je dnes druhou nejsilnější bariérou pro další růst průmyslu. 

Obchod a služby tentokrát ponecháme stranou a pozornost věnujeme spíše stavebnictví. Tam se nálada lehce zlepšila, nicméně je vidět, že je i tak stále silně negativní. Není žádnou novinkou, že firmy v tomto odvětví trpí nedostatkem zakázek ze soukromé a zvláště pak veřejné sféry. Ostatně trend nových zakázek ve stavebnictví tento vývoj jen potvrzuje. Firmy jsou nyní optimističtější zejména proto, že předpokládají, že se situace během půl roku změní k lepšímu. Náznaky už existují zejména v případě soukromé komerční i bytové výstavby, velká mezera však stále ještě zůstává u veřejné poptávky. Ta sice netrpí nedostatkem peněz, nicméně v přípravě nových projektů a jejich realizace silně zaostává. 

Dnes zveřejněné údaje o důvěře v ekonomice potvrzují dosavadní trend růstu české ekonomiky, který se pro druhou polovinu letošního roku pohybuje – podle našeho názoru – okolo 2,5 % a je tažený na poptávkové straně spotřebou domácností, na straně nabídky průmyslem a službami. Spoléhat proto můžeme i nadále na další pokles nezaměstnanosti a růst reálných mezd, ke kterým tentokrát výrazněji přispěje i veřejný sektor. 

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.