Pondělí 01. června. Svátek má Laura.

Spotřeba domácností bude i letos klíčovým tahounem růstu české ekonomiky

Makro 04.07.2018 | 09:36 0 Komentářů

Květen hlásí pokračování solidního růstu maloobchodních tržeb: meziroční růst 5 %, očištěný o kalendářní vlivy, je v zásadě stejný jako v dubnu. Po dubnovém výpadku, způsobeném načasováním velikonočních svátků, se k růstu vrátily prodeje potravin.
Zpomalení v porovnání s dubnem hlásí meziroční růst tržeb za nepotravinářské zboží, zde je ale vývoj poznamenán výkyvy v jednotlivých měsících.

Podíváme-li se na formu prodejů, tak i nadále dominují prodeje přes internet a zásilkové služby, nicméně meziroční růst za samotný květen byl v rámci letošního roku spíše podprůměrný.
Prodeje přes internet by si měly udržet dvouciferný růst i v dalších měsících, tento meziroční růst se již ale asi jen zřídka vyšplhá nad 20 %

Pokles naopak hlásí prodeje motorových vozidel, tento obrázek ovšem převládá již ve většině případů za uplynulých dvanáct měsíců.
Prodeje motorových vozidel letos v celoročním vyjádření zřejmě mírně klesnou.

Celkově i nadále platí, že maloobchod si vede dobře s tím, jak v tuzemské ekonomice silně roste spotřeba domácností.
Růst spotřeby domácností a tedy i růst maloobchodních tržeb je podporován růstem mez a platů a obecně velmi dobrou náladou spotřebitelů.
Zároveň je ale zřejmé, že dynamiku růstu spotřeby a maloobchodních tržeb se nemůže zrychlovat do nekonečna: v tomto ohledu jsme nyní zřejmě na vrcholu pomyslné vlny.

Nicméně: spotřeba domácností bude i letos klíčovým tahounem růstu české ekonomiky jako celku a související cenové tlaky v kombinaci se slabou korunou povedou k debatám o dalším zvýšení úroků ČNB.
Po dvojím zvýšení sazeb ČNB v letošním prvním pololetí lze čekat minimálně ještě jedno zvýšení ve zbytku roku 2018, možná již v průběhu třetího čtvrtletí.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.