Středa 19. června. Svátek má Leoš.

Špaček: Výsledky PMI eurozóny znamenají, že nejdynamičtější období tohoto hospodářského cyklu má i ČR už nejspíš za sebou

Investice 21.09.2018 | 11:00 0 Komentářů

Celkový index nákupních manažerů (PMI) eurozóny dle bleskového odhadu klesl na čtyřměsíční dno z 54,5 na 54,2 (na stupnici od 0 do 100), tažený dolů dílčím indexem nákupních manažerů ve výrobě, který klesl na dvouleté dno z 54,6 na 53,3, zatímco dílčí index ve službách vzrostl z 54,4 na 54,7. Tempo růstu se tentokrát snížilo i v Německu i ve Francii. Přesto obě země stále překonávají zbytek eurozóny, kde se růst pohybuje poblíž dvouletých minim.

Celkově tedy nálada nákupních manažerů v zemích platících eurem indikuje zlepšení situace (indexy jsou nad hodnotou 50), i když znatelně méně než v prosinci či v lednu, kdy indexy dosahovaly maxim před celosvětovou krizí v roce 2008, popřípadě krizí eurozóny v roce 2011.

Pro Českou republiku, která je s eurozónou hospodářsky velmi silně propojena (do zemí platících eurem směřují dvě třetiny objemu našeho exportu a dovážíme z nich 60 % objemu našeho importu) a jejíž nákupní manažeři v dotaznících věrně kopírují své kolegy z eurozóny, tento údaj přináší dvě zprávy. Ta dobrá je, že eurozóna stále roste, což přirozeně táhne vzhůru i naši ekonomiku. Ta špatná, že nejdynamičtější období tohoto hospodářského cyklu máme už nejspíš za sebou. Přinejmenším z pohledu českých nákupních manažerů bylo nejlépe loni v prosinci nebo letos v lednu.

Michal Špaček, portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.