Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Špaček: V důsledku slábnoucí poptávky klesla v ČR výroba na nejnižší úroveň od roku 2012

Investice 01.03.2019 | 10:52 0 Komentářů

Celkový index nákupních manažerů (PMI) České republiky klesl v únoru na 48,6 bodu z předchozích 49,0 bodu, což odpovídá odhadu analytiků.


Je to další pokles z dlouhodobého maxima, který index zaznamenal na přelomu let 2017 a 2018 (kdy byly nákupní manažeři v tomto cyklu zdaleka nejoptimističtější).

Jde už o osmý nepřetržitý pokles v řadě (naposledy optimismus mírně vzrostl loni v červnu) a třetí měsíc, kdy se index pohybuje pod úrovní padesát bodů a indikuje recesi.

V důsledku slábnoucí poptávky znovu klesala výroba – ta na nejnižší úroveň od roku 2012, domácí i zahraniční objednávky.

Jedná se o další špatnou zprávu signalizující, že zpomalení ekonomiky, které začalo loni v červnu, nebylo jen přechodné a že se zpomalování eurozóny přenáší i k nám.

Spotřebitelé jsou stále optimističtí stejně jako poskytovatelé služeb, pro český průmysl však rok 2019 nevypadá vůbec dobře. Bráno optikou slavného filmu Jamese Camerona z roku 1997: nahoře na palubě naší ekonomiky je stále veselo a hraje hudba, v podpalubí však ledovec nejistoty rozřízl bok a ledová voda zpomalení světového obchodu a v jejím důsledku i eurozóny zaplavuje strojovny.

Michal Špaček, portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.