Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Špaček (NN Investment Partners): Česká ekonomika roste mírně nad svým dlouhodobým potenciálem

Makro 08.11.2018 | 11:43 0 Komentářů

Tento týden zveřejnily čtvrtletní prognózy české ministerstvo financí (v úterý) a Evropská komise (ve čtvrtek). Obě prognózy předpokládají zpomalení růstu v Evropské unii  v roce 2018 i 2019, což by mělo zpomalit i růst české ekonomiky. Český hrubý domácí produkt by měl vzrůst o 3 % v roce 2018 a 2,9 % v roce 2019. Obě instituce odhadují tempa růstu stejně, nad průměrné dlouhodobé tempo české ekonomiky, nicméně pod úroveň, kde odhadují český růst v letech 2018 a 2019 ostatní analytici. Překvapivě jsou tak státní instituce pesimističtější než soukromé.

Růst by měl být doprovázen inflací nad 2% cílem České národní banky. Ministerstvo financí očekává průměrnou míru inflace 2,2% (Evropská komise 2,1 %) v roce 2018 a 2,3 % (Evropská komise: 2,2 %) v roce 2019. To zhruba odpovídá dlouhodobé míře inflace u nás i očekávání finančních analytiků.

Celkově se tedy všichni shodujeme – inflace je relativně stabilní. Česká ekonomika roste mírně nad svým dlouhodobým potenciálem, i když ne tak skvěle jako loni. Zahraniční prostředí se zhoršuje vice, než se čekalo. Nejlépe v tomto cyklu už asi bylo  – pravděpodobně loni v prosinci anebo letos v lednu. Potenciální rizika vidíme směrem dolů. Pokud nás tedy něco překvapí, bude to spíše k horšímu než k lepšímu.

Michal Špaček,
Portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.