Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Špaček: Míra nezaměstnanosti je fakticky nejspíš záporná, v ČR totiž nežije dost práceschopných lidí pro všechna vytvořená místa

Makro 08.02.2019 | 09:28 0 Komentářů

Míra nezaměstnanosti v ČR se v lednu zvýšila z 3,1 % na 3,3 %, mírně nad odhad analytiků (3,2 %). Počet nezaměstnaných vzrostl z 231,5 tisíce osob na 245,1 tisíce, zatímco počet volných míst vzrostl z 324,4 tisíce na 331,5 tisíce.

Počet volných míst tedy nadále převyšuje počet nezaměstnaných – kdokoliv by chtěl najít místo, tak teoreticky může. Míra nezaměstnanosti je tedy fakticky nejspíš záporná, v ČR totiž nežije dost práceschopných lidí pro všechna vytvořená místa – a problém nemohou vyřešit ani dovezení pracovníci ze zahraničí.

Zaměstnanci tak mají oproti zaměstnavatelům výbornou vyjednávací pozici, což se odráží v růstu mezd. Naneštěstí tento ideální ráj zaměstnanců, jaký snad nepamatují ani statistiky ze socialistických dob, nemůže a nebude trvat věčně. Zaměstnanost reaguje na ekonomický vývoj s určitým zpožděním – propouštění i najímání pracovníků je poměrně drahé, takže je firmy odkládají na poslední chvíli.

Dnešní data tak reflektují stav z loňského léta, kdy celoevropské zpomalení teprve začínalo. A protože tempo ekonomického růstu od léta nadále klesalo a současné výhledové indikátory nejsou dobré, je nejspíš 215 tisíc nezaměstnaných z loňského listopadu historické dno.

Míru nezaměstnanosti i počet nezaměstnaných tak čeká pohyb vzhůru (a počet volných míst naopak pohyb dolů). Chcete-li změnit místo, nejspíš byste se změnou neměli otálet.

Michal Špaček,
portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.