Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Špaček: Maloobchodní tržby – Prodeje v říjnu rostly vysokým tempem

Makro 06.12.2018 | 09:40 0 Komentářů

Maloobchodní tržby vzrostly v říjnu o 3,1 % meziročně, respektive o 6,4 % meziročně (bez prodeje automobilů). Na data příznivě působil větší počet dní, protože letošní říjen měl o jeden pracovní den více než loňský.  Navzdory tomu je výsledek vyšší, než očekávali analytici.

Zatímco na prodeje automobilů negativně působily problémy s emisními limity (celoročně jejich prodeje stagnují), poptávka spotřebitelů a v jejím důsledku i nadmíru vysoký optimismus poskytovatelů služeb je letos hlavním tahounem růstu českého hrubého domácího produktu. Fakt, že po poněkud slabém září, kdy tržby bez automobilů vzrostly jen o 1,4 % (tržby s automobily dokonce meziročně poklesly), prodeje v říjnu vyrostly vysokým tempem, je pozitivní zprávou pro celou českou ekonomiku. Zdá se, že se letošní vysoký nominální růst mezd spotřebitelé promítají i do svých útrat.

Velmi dobře se daří internetovým obchodům, prodejcům počítačů a mobilních telefonů, prodejcům výrobků pro kulturu, sport a rekreaci, stejně jako pro domácnost. A protože se blíží Vánoce, tedy pro obchodníky nejvděčnější období roku, doufejme, že nám tento optimismus nejen v těchto druzích zboží vydrží i nadále.

Michal Špaček,
portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.