Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Špaček: Důvěra v českou ekonomiku se v dubnu zlepšila

Investice 24.04.2019 | 14:19 0 Komentářů

Důvěra v českou ekonomiku se v dubnu zlepšila, když celkový indikátor vzrostl z 12,2 na 12,3 bodu, přičemž podnikatelská důvěra (80% váha v celkovém indexu) vzrostla z 14,7 na 15,1 a důvěra spotřebitelů (20% váha v indexu) klesla z 2,3 na 1,5 bodu.


Zveřejněná data překvapivě protiřečí tomu, co se o české ekonomice tvrdilo několik měsíců – relativně vysoký optimismus najdeme ve službách, obchodu a stavebnictví, které těží z relativně příznivé nálady českého spotřebitele, pramenící z nízké míry nezaměstnanosti a růstu mezd. Průmysl je oproti tomu závislý na zpomalující zahraniční poptávce, což vede k určité míře pesimismu. Podle dubnového průzkumu však důvěra v průmyslu vzrostla (zhruba na úroveň, kde byla v únoru), zatímco ve službách, obchodu, stavebnictví klesla. Meziročně je pouze důvěra podnikatelů ve stavebnictví vyšší, všichni ostatní se cítí hůře než před rokem.

Důležitá otázka je, zda se jedná o změnu trendu, návrat do průměru nebo jen meziměsíční odchylku. V současnosti nejslabší článek ekonomiky – tedy průmysl, očekává pro příští čtvrtletí růst výrobní činnosti, má v průměru práci na nejméně osm měsíců a chce investovat do obnovy stávajících výrobních zařízení a rozšíření výrobních kapacit. Možná tedy avizované oživení přichází. Nebo se přinejmenším recese ještě o nějakou dobu odkládá.

Michal Špaček,
Portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.